Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Rozstrzygnieto konkurs o Diamentowy Grant 2019

To już 8. edycja konkursu  Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tym roku zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. Piotra Pruszczyka wyróżnił w sumie 85 młodych uczonych z kilkudziesięciu uczelni i instytutów badawczych z całego kraju. Laureatów wyłoniono spośród 243 studentów, którzy brali udział w rywalizacji. Nagrodzeni otrzymali do 220 tys. zł na prowadzenie swoich badań.

Pula nagród w tej edycji to 17 mln zł. Laureaci mogli otrzymać do 220 tys. zł na realizację naukowych marzeń. Maksymalny okres realizacji grantu to 4 lata. Miesięczne wynagrodzenie dla laureata nie może w tym czasie przekraczać 2,5 tys. zł.

Program przeznaczony jest dla absolwentów studiów licencjackich, a także studentów po trzecim roku jednolitych studiów magisterskich. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest prowadzenie badań naukowych.

Wśród nagrodzonych znalazła się czwórka młodych naukowców związanych z PAN:
 • Paweł Bonawentura Orłowski (Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN)

  180 tys. zł na badanie neuronalnego podłoża świadomości. W planowanych eksperymentach naukowiec wykorzysta metody EEG i fMRI oraz bodźce naturalistyczne, takie jak filmy i audiobooki.
 • Daniel Janowski (Instytut Dendrologii PAN)

  220 tys. zł na realizację projektu „Zbiorowiska grzybów glebowych wysp śródlądowych i czynniki je kształtujące – podejście metagenomiczne”.
 • Jakub Grzegorz Brześkiewicz (Instytutu Chemii Organicznej PAN)

  220 tys. zł na realizację projektu „C-H-Aktywacja nitronów wspomagana grupami kierującymi”.
 • Diana Anna Piotrowska (Instytut Farmakologii PAN)

  218 tys. zł na realizację projektu „Ocena wpływu pierwszego nie-peptydowego agonisty receptora oksytocyny na zaburzone funkcje społeczne w neurorozwojowym modelu schizofrenii”.
Co ciekawe, laureaci programu mogą skrócić ścieżkę kariery naukowej i ubiegać się o doktorat z pominięciem stopnia magistra.

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PAN


dodano: 2019-07-15 06:58:07