Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Rośnie produkcja

Konfederacja Pracodawców Prywatnych LEWIATAN

Przemysł to ponad 20 proc. PKB. W II kwartale 2013 r. wartość dodana brutto wytworzona przez przedsiębiorstwa przemysłowe wzrosła o 3,4 proc. r/r, po spadku o 0,3 proc. w I kwartale. Sierpniowe dane indeksu PMI potwierdzają, że ten sektor gospodarki ma się coraz lepiej, rośnie bowiem produkcja, ale rosną także zamówienia na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych (najszybciej od kwietnia 2011 r.).

Już lipcowy PMI wskazywał, że zmiany w przemyśle nie są przypadkowe. Sierpniowy PMI wyraźnie to potwierdził. Do wzrostu produkcji i silnego wzrostu nowych zamówień dołączył znaczący wzrost ilości pozycji zakupowych, ale także dość silny spadek zapasów wyrobów gotowych. Jest on efektem większej sprzedaży. Ale jest to również sygnał, że firmy przemysłowe ciągle ostrożnie podchodzą do tego, co będzie się działo w gospodarce w drugiej połowie roku i w 2014 r. i że walczą o rentowność.
    A mają o co walczyć, bo z jednej strony rosną koszty produkcji, a z drugiej – ciągle maleją ceny wyrobów gotowych. Oznacza to, że konkurencja na rynku jest bardzo duża. A to odbija się właśnie na rentowności.
    Niebywale ważne jednak, że wzrosło zatrudnienie. Nieznacznie, ale jednak to sygnał, że przemysł wrócił do życia. A nawet niewielki wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych będzie przekładał się na wzrost zatrudnienia w usługach. Tego komponentu brakowało nam do potwierdzenia, że powoli, ale jednak wracamy na ścieżkę nieco szybszego wzrostu gospodarczego. Wyższa produkcja i sprzedaż oraz większe zatrudnienie to bowiem krok w kierunku wzrostu inwestycji, które są ciągle hamulcowym wzrostu PKB w Polsce.
    Przedsiębiorstwa w II kwartale 2013 r. ruszyły już co prawda nieco z inwestycjami (w ciągu 6 miesięcy inwestycje firm 50+ wzrosły o 0,2 proc. r/r). Jednak skala tego wzrostu była zbyt mała, aby „pokryć” spadki nakładów publicznych na inwestycje. Po sierpniowym PMI można prognozować silniejszy wzrost inwestycji przedsiębiorstw. A po danych GUS dotyczących struktury PKB w I połowie 2013 r., jak i po danych za lipiec dotyczących sprzedaży detalicznej widzimy, że spożycie indywidualne także rośnie.
    Należy się zatem spodziewać szybszego wzrostu PKB w drugiej połowie roku. Wspierać wzrost w III i IV kwartale 2013 r. będzie również niska baza z drugiej połowy 2012 roku. Wzrost PKB w drugiej połowie 2013 roku może zbliżyć się do 2 proc. – komentuje dla wirtulnemedia.pl dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.  (Prestiż - wrzesień 2013)


dodano: 2013-09-14 09:20:18