Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Sektor usług dla biznesu pod presją

Jak podaje Association of Business Service Leaders in Poland (ABSL), sektor usług dla biznesu zatrudnia w Polsce już blisko 250 tys. osób i wciąż dynamicznie rośnie. Jest jednym z najatrakcyjniejszych pracodawców w regionach. Centra outsourcingowe wprowadzają do Polski innowacyjne technologie i know-how. Branżę czeka jednak szereg wyzwań, zwłaszcza związanych z brakiem kadr i rozwojem nowych technologii.

Najważniejszym czynnikiem warunkującym rozwój sektora jest dostępność kadr. – Jeszcze niedawno miesięcznie zatrudnialiśmy 20 osób dziennie, obecnie 10, mimo potrzeb. Nie ma skąd brać specjalistów. Brakuje nam osób nie po uniwersytetach, ale z wykształceniem specjalistycznym – wskazuje Agata Witczak, Site&HR Head w Thomson Reuters. – Potrzebujemy przede wszystkim osób z kompetencjami, znających dwa języki i ogarniętych. Nie jest jednak łatwo ich znaleźć – podkreśla Remigiusz Wojciechowski, dyrektor zarządzający w firmie Bayer.

Firmy chętnie zatrudniają obcokrajowców, coraz ważniejszą kwestią jest też dla nich zmniejszenie rotacji. – Dlatego rośnie rola działów personalnych w firmach. To one dbają o doświadczenie pracowników, pomagają im się rozwijać, dbają o zadowolenie z pracy – komentuje Agata Witczak.

Ważnym wyzwaniem dla sektora zdecydowanie będzie automatyzacja i robotyzacja. – Z moich analiz wynika, że kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy w Polsce w sektorze usług może zniknąć w związku z robotyzacją – wskazuje Wojciech Tyborowski, dyrektor Agencji Rozwoju Pomorza. – Pojawią się jednak inne stanowiska i potrzebne usługi, zwłaszcza w IT – odpowiada na to Jacek Fijałkowski, Country Operation Head w Wipro Poland.

Obecnie poza twardymi umiejętnościami w branży liczy się też np. znajomość języków obcych, co daje przewagę Polsce nad np. Indiami. – W przyszłości jednak automatyczne tłumaczenia symultaniczne sprawią, że ta przewaga konkurencyjna zniknie. Nie wiadomo jak to wpłynie na branżę – podkreśla Fijałkowski.

Branża doświadcza też negatywnych skutków zmian legislacyjnych, presji ze strony rosnącej globalnej konkurencji oraz niepewności związanej z globalnymi zmianami, których skutki trudno przewidzieć.


Europejskie Forum Nowych Idei - międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 27-29 września w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest „Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu".
Association of Business Service Leaders in Poland (ABSL) - wiodąca organizacja branżowa reprezentująca sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce.

Źródło i więcej informacji: www.efni.pl


dodano: 2017-09-29 07:28:32