Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Solaris zdobywcą prestiżowej nagrody „Bus of the year” na targach w Hanowerze

Firma Solaris spod Poznania otrzymała tytuł „Bus of the year 2017” za autobus Solaris Urbino 12 z innowacyjnym napędem elektrycznym. Nagroda została przyznana podczas tegorocznych targów pojazdów użytkowych IAA odbywających się w Hanowerze. Wielkopolska spółka jest pierwszym polskim producentem, który zdobył to wyróżnienie.

Nagroda „Bus of the Year” przyznawana jest 1989 r. Do 1997 r. było to wspólne wyróżnienie dla najlepszych autobusów miejskich i autokarów turystycznych (przyznawane jako „Bus of the Year” lub „Coach of the Year”). Od 1997 r. tytuły zostały rozdzielone i przyznawane są naprzemiennie co dwa lata. Jury składa się z dziennikarzy pracujących w branżowych magazynach z kilkunastu europejskich krajów.

Choć nagroda dla Solaris Urbino 12 electric oficjalnie została wręczona 21 września 2016 r., to tytuł dotyczy roku 2017.

Solaris to polska firma doceniana na całym świecie, głównie za sprawą autobusów miejskich. Jej pojazdy obecne są nie tylko na ulicach polskich miast. Wożą pasażerów w wielu krajach Europy, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Producent mający swoją siedzibę w podpoznańskim Bolechowie regularnie zdobywa także rynek niemiecki, na którym działa silna lokalna konkurencja w postaci takich marek jak Mercedes lub MAN.

Rywalami Solarisa były w tym roku: Ebusco, Irizar, Van Hool, a także Mercedes. Po raz pierwszy nagroda przyznana została za autobus elektryczny. Pozostali kandydaci, poza Mercedesem, który zaprezentował pojazd napędzany gazem CNG, również rywalizowali „elektrykami”.

Nowy Solaris Urbino 12 electric jest wyposażony w baterie o pojemności 240 kWh i dwa systemy ładowania. Pierwszy wykorzystuje pantograf, podobny do tych w tramwajach lub trolejbusach. Takie ładowanie może odbywać się podczas postoju na przystankach, co jak podkreśla Solaris, eliminuje problem ograniczonej pojemności baterii. Drugim rozwiązaniem jest ładowanie przez złącze typu plug-in z ładowarki w zajezdni autobusowej.


Fot. Solaris


dodano: 2016-09-23 08:17:13