Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Spółka za złotówkę


W tym tygodniu Sejm rozpatrzy wniosek Ruchu Palikota zakładający założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za jedną złotówkę. Obecnie jest to 5 tys. zł. Przed 2009 r. przepisy wymagały jeszcze wyższego kapitału - 50 tys. zł.

W ślad za obniżeniem kapitału zakładowego do jednego złotego, obniżona zostałaby - do jednego grosza - minimalna wartość nominalna udziału w spółce z o.o. Przeciwko projektowi wypowiedziała się Krajowa Rada Notarialna. Głównie dlatego, że Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza jeszcze dalej i rozważa wprowadzenie spółki beznominałowej. Założenia idące w tym kierunku przygotowała w czerwcu ub.r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego, działająca przy ministrze sprawiedliwości.

Projekt przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną zmierza do tego, by przedsiębiorcy mogli decydować, czy chcą nadal prowadzić działalność w ramach tradycyjnego modelu spółki z o.o., w której jest zgromadzony kapitał zakładowy, czy chcą założyć spółkę, która w ogóle nie ma takiego kapitału, a udziały w niej nie mają wartości nominalnej (byłyby beznominałowe). Dopuszczalny byłby też model mieszany - w którym wspólnicy posiadaliby zarówno udziały tradycyjne, jak i beznominałowe.

Z danych statystycznych wynika, że najwięcej spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przybyło w Polsce w pierwszych latach po 2000 roku. W 2000 r. było ich ponad 150 tys., a w 2009 r. - już przeszło 236 tys. Na koniec stycznia br. w Krajowym Rejestrze Sądowym było zarejestrowanych 212 tys. 177 spółek z o.o. - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.


dodano: 2013-02-19 12:16:05