Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Spadek dynamiki liczby upadłości firm

W maju zbankrutowało 70 firm wobec 95 w 2012 roku - wynika z raportu firmy Euler Hermes. Od początku roku opublikowano informację o upadłości 398 przedsię-biorstw, czyli zbliżoną liczbę (395 firm) do upadłości opublikowanych w tym samym okresie roku ubiegłego.  

Z informacji Sądów widzimy pewien spadek dynamiki publikowanej liczby upadłości po poprzednim miesiącu charakteryzującym się dużą liczba ogłoszeń o upadłości. Miniony okres cechuje:
  • Mniejsza liczba ogłoszeń o upadłościach – spadek po dużej ich liczbie w kwietniu a także w pewnym stopniu efekt dwóch długich weekendów w tym miesiącu.
  • Dużo mniej sprzyjający klimat dla postępowań układowych, działań naprawczych – kilkukrotnie częściej niż w ubiegłym roku postępowania układowe kończą się niepowodzeniem…
  • Od początku roku wciąż większa jest niż w tym samym okresie 2012 r. liczba opublikowanych upadłości firm produkcyjnych, usługowych oraz dystrybutorów hurtowych.
  • W większości województw – liczba opublikowanych upadłości jest zbliżona do tej z ubiegłego roku, wzrost liczby upadłości w kilku województwach, a znaczący spadek – na Mazowszu.

Sektory o największej liczbie ogłoszonych upadłości w ciągu I-V 2013 r.


W raporcie warto również zwrócić uwagę na wyraźnie mniejszą niż przed rokiem liczbę opublikowanych upadłości w województwach. W woj. mazowieckim o 34 proc.


Źródło: Monitor Sądowy i Gospodarczy, dane przeanalizowane przez Euler Hermes Collections z Grupy Allianzdodano: 2013-06-04 12:46:41