Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Stabilizacja w przemyśle

Według najnowszych danych HSBC opracowanych przez Markit pod koniec II kwartału ustabilizowała się sytuacja w polskim sektorze przemysłowym. Liczba nowych zamówień wzrosła po raz pierwszy od początku 2012 roku, co doprowadziło do stabilizacji poziomu produkcji – czytamy w opublikowanym komunikacie.

W czerwcu 2013 roku wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,3 pkt. z 48,0 pkt. w maju. Z badania wynika, że w czerwcu odnotowano pierwszy od stycznia 2012 roku wzrost liczby nowych zamówień, a poziom zatrudnienia spadł dziesiąty miesiąc z rzędu. Autorzy raportu zwracają również uwagę na najdłuższy od ponad 11 lat okres spadku kosztów produkcji.

Ponadto, jak napisano w komunikacie: - W czerwcu piętnasty miesiąc z rzędu wskaźnik PMI odnotował poziom poniżej neutralnego progu 50,0 punktów, sygnalizując nieprzerwany okres pogarszania się warunków gospodarczych w polskim sektorze przetwórczym. I dodano
Najnowszy odczyt wskaźnika był drugim najwyższym w trwającym okresie odczytów kształtujących się poniżej progu 50,0.

Zdaniem Agaty Urbańskiej, ekonomistki HSBC zajmującej się Europą Środkowo-Wschodnią, czerwcowy odczyt pozwala oczekiwać lepszych wyników w III kwartale. I jak napisała Urbańska w komentarzu:
Patrząc na średnie kwartalne, PMI w II kwartale był ciągle słabszy niż w I kwartale, ale silniejsza końcówka w czerwcu pozwala oczekiwać lepszych wyników w III kwartale.

Źródło: HSBC


dodano: 2013-07-02 11:14:56