Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Start-upy w Pałacu

We wtorek, 14 marca br., w Pałacu Prezydenckim podczas finału akcji przed prezydentem Andrzejem Dudą, ministrami KPRP, wicepremierem Mateuszem Morawieckim, inwestorami, szefami spółek skarbu państwa, ambasadorami oraz aniołami biznesu swe nowatorskie pomysły zaprezentowali przedstawiciele dziesięciu najlepszych firm działających w modelu B2B (usług dla biznesu), których projekty zostały uznane za najbardziej innowacyjne.– Chciałbym, by za kilka lat Polska była w gronie najlepiej rozwiniętych gospodarek świata, grupie G20 – mówił podczas spotkania z przedstawicielami polskich innowacyjnych firm prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że nikt nie ma wątpliwości, że jesteśmy narodem ludzi inteligentnych, a wszędzie, gdzie Polacy się pojawią na świecie, tam dają sobie radę – często znakomicie. Według niego dlatego wielkim zadaniem rządzących polityków jest wykorzystanie tego potencjału tutaj w kraju, zanim on znajdzie się za granicą. Prezydent zaznaczył, że trzeba jednak w Polsce stworzyć możliwości do rozwoju tego potencjału. Mówił także o roli start-upów i nakładów na badania i rozwój. – Jeżeli chcemy budować naszą własną innowacyjną gospodarkę, jeżeli chcemy w Polsce produkować w przyszłości produkty wysokoprzetworzone, takie które będą stawiały nas na wysokim poziomie krajów najbardziej rozwiniętych w świecie, to właśnie w te elementy musimy inwestować, a tym najważniejszym elementem jest tkanka ludzka.

Prezydent przypomniał, że jeden na dziesięć start-upów osiąga sukces, ale ta jedna dziesiąta decyduje, czy gospodarka jest gospodarką wysoko rozwiniętą, czy idzie do przodu, czy państwo należy do czołówki europejskiej i światowej.

Obecny na spotkaniu wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił, że innowacje nie powstają w głowach urzędników tylko "start-upowców", ale ważna jest rola państwa we wspieraniu ich rozwoju. Zwrócił uwagę na konieczność połączenia "start up" ze "scale up" - programem, który polega na połączeniu ciekawego pomysłu innowacyjnego ze skalą. W tym kontekście wskazał na współpracę nowych, innowacyjnych firm z dużymi i doświadczonymi przedsiębiorstwami i inwestorami.
 
Z kolei prezes Fundacji Startup Poland Julia Krysztofiak-Szopa mówiła, że fundacji zależy na tym, aby w naszym kraju budować silny ekosystem start-upów. Wyjaśniła, że w Krzemowej Dolinie jeden start-up przypada na 500 mieszkańców, a w Polsce jeden na 15 tys. osób. Wyjaśniła, że start-upy rodzą się przede wszystkim tam, gdzie jest rynek dla innowacyjnych produktów i usług, gdzie są duże korporacje inwestujące we wdrożenia, licencje, czy przejęcia.

Z kilkuset zgłoszeń Rada Fundacji Startup Poland oraz Rada Programowa Fundacji wytypowała podczas głosowania 33 projekty. Do Kancelarii Prezydenta RP i Zarządu Fundacji Startup Poland należała ostateczna decyzja o wyborze finałowej dziesiątki, która ostatecznie wystąpiła w Pałacu Prezydenckim.

Oto finaliści:
  • Blebox Sp. z o.o. - Wdrażanie innowacyjnych, bezprzewodowych urządzeń umożliwiających podłączenie do internetu.
  • 2040.io - Firma stworzyła inteligentnego asystenta Edwarda, który ma za zadanie wspierać sprzedaż.
  • Abyss Glass - Interaktywne lustra do przekazywania informacji.
  • Autenti - Platforma umożliwiająca autoryzację dokumentów I zawieranie umów przez internet.
  • Billon Sp. z o.o. - Rozwiązanie, które umożliwia obieg legalnego pieniądza narodowego w internecie bez pośrednictwa banku, tzw. peer to peer.
  • HussarTech - Start-up zajmujący się komercyjnym zastosowaniem wynalazku jakim jest hybrydowy materiał o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i antywirusowych.
  • XTPL - Rozwija chronioną patentem technologię druku ultracienkich linii przewodzących.
  • VersaBox - Produkuje autonomiczne roboty mobilne typu SVG (Self Guided Vehicles). Mają one na celu automatyzację procesów intra-logistycznych w zakładach produkcyjnych i magazynach. 
  • Sense - System, dzięki któremu utrzymanie budynków wielkopowierzchniowych staje się łatwiejsze, tańsze i bezpieczniejsze.
  • Quotiss - Narzędzie do zarządzania cenami frachtu morskiego.

Źródło: Prezydent.pl. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas finału akcji "Start-upy w Pałacu_edycjaB2B". Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP


dodano: 2017-03-15 06:31:55