Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Takiej inwestycji jeszcze w Polsce nie było!

Airport City Gdańsk, czyli biznesowe centrum przy lotnisku. Pierwszy będzie Alpha, potem Brawo i Charlie. Przy gdańskim lotnisku powstanie siedem ekologicznych biurowców najwyższej światowej klasy. Całe Airport City Gdańsk kosztować będzie ponad miliard złotych. Inwestorem jest Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Łącznie będzie to około 100 tys. mkw powierzchni biurowej.


 
Milowy kamień rozwoju lotniska

Od 25 lat Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy stale się rozwija. – Takimi kamieniami milowymi w najnowszej historii był niewątpliwie rok 1997, w którym otworzyliśmy nowy budynek lotniska i rok 2012, kiedy to powstał zupełnie nowy terminal, drogi kołowania i płyta postojowa
wyliczał Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. – Dziś tworzymy kolejny fundament. Inaugurujemy inwestycję Airport City. Będzie to nowoczesne usługowe, gastronomiczne i hotelowe centrum zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie terminali – dodał.
 

Konferencja inaugurująca projekt Airport City Gdańsk. Fot. Aleksander Olszak
 
Idealne miejsce

Do tej pory biurowe centra w Gdańsku powstawały w Centralnym Pasie Usługowym, wzdłuż linii Szybkiej Kolei Miejskiej. Airport City Gdańsk będzie zupełnie nowym miejscem na biznesowej mapie regionu, a położenie przy lotnisku i na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jest wyjątkowe. – PKM okazała się rewolucją nie tylko w transporcie kolejowym, ale również stała się prawdziwym generatorem rozwoju – zaznaczył Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Co ważne, to będzie pierwsze centrum biznesowe położone poza centrum metropolii. A dzięki systemowi PKM, który już nie długo będzie elektryfikowany, pracownicy z regionu będą mieli krótszy i szybszy dojazd do pracy – podkreślił wicemarszałek. – Szczerze inwestycji kibicuję i jestem pewien, że będzie ona sukcesem – dodał wicemarszałek.  
 
Alpha, Bravo, Charlie

Docelowo ACG będzie się składać z siedmiu budynków. Wszystkie nazywane będą alfabetem lotniczym. Pierwszym etapem inwestycji będzie budynek Aplha.  Będzie to sześciopiętrowy biurowiec, w którym zastosowane będą najnowsze systemy oszczędzania energii. Na dachu budynku powstanie zielony taras, z którego będzie widać całe lotnisko. To będzie również idealne miejsce dla miłośników samolotów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem budynek oddamy do użytku w II lub III kwartale 2019 r. Kolejne budynki będą powstawać w ciągu kilkunastu lat, zależnie od zainteresowania najemców.


Wizualizacja budynku Alpha w Airport City Gdańsk. Fot. mat. pras. Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.
 
Miasta przyszłości

Współczesne lotniska to nie tylko samoloty i pasażerowie. Coraz częściej wokół portów lotniczych powstają nowe dzielnice usługowe i biurowe. Bardzo często swoje siedziby mają tam koncerny prowadzące działalność globalną, które potrzebują możliwości szybkiego dotarcia w dowolny punkt świata. Niektórzy projektanci i urbaniści uważają, że właśnie takie „lotniskowe dzielnice" mają największą przyszłość i to one staną się centrum globalnego biznesu.

Źródło: UMWP / Aleksander Olszak
 

dodano: 2019-08-12 07:29:44