Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Technologia zastąpi pracowników magazynowych

Zdaniem najliczniejszej grupy przedsiębiorców, nawet 20-29% pracowników magazynów może zostać zastąpionych przez technologię w ciągu najbliższych 10 lat. Uważa tak 28% zapytanych w raporcie CBRE i Panattoni Europe „Confidence Index 2018/2019”. Natomiast co dziesiąty przewiduje, że aż 40–49% prac wykonywanych przez ludzi w magazynach przejmą automaty i roboty. Co piąty przedsiębiorca wierzy w przyszłość technologii big data i narzędzi analitycznych, ale tylko 5% dostrzega potencjał Internetu Rzeczy i autonomicznych samochodów dostawczych.

Zdaniem najliczniejszej grupy przedsiębiorców, nawet 20
29% pracowników magazynów może zostać zastąpionych przez technologię w ciągu najbliższych 10 lat. Uważa tak 28% zapytanych w raporcie CBRE i Panattoni Europe „Confidence Index 2018/2019”. Natomiast co dziesiąty przewiduje, że aż 4049% prac wykonywanych przez ludzi w magazynach przejmą automaty i roboty. Co piąty przedsiębiorca wierzy w przyszłość technologii big data i narzędzi analitycznych, ale tylko 5% dostrzega potencjał Internetu Rzeczy i autonomicznych samochodów dostawczych.

– Nie ulega wątpliwości, że nowe technologie odgrywają ogromną rolą w prowadzeniu działalności w ramach łańcucha dostaw, niezależnie, czy dotyczy to branży logistycznej czy wytwórczej i handlowej. Aż 69% respondentów z naszego badania uważa, że wykorzystanie nowych technologii jest kluczowe w uzyskiwaniu przez ich organizację przewagi konkurencyjnej, a 29% uważa je za „w miarę ważne”. 2% nie przypisuje im żadnego znaczenia – to zaskakujące, ale może wynikać z różnorodnego charakteru usług zapytanych firm
– mówi Beata Hryniewska, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki CBRE.

Automaty zamiast ludzi

W perspektywie najbliższych 5 lat liczba pracowników magazynowych może zmniejszyć się maksymalnie o 9%
takiego zdania jest aż 4 na 10 przedsiębiorców. Niemal co trzeci uważa, że będzie to 1019%. Zapytani o okres 10 lat, właściciele firm są bardziej optymistyczni – 28% przewiduje, że będzie zatrudniać o 2029% mniej, a co siódmy zakłada przedział 3039%. Co dziesiąty przewiduje, że nawet 4049% prac wykonywanych przez ludzi w magazynach przejmą automaty i roboty. Wyniki wskazują, że automatyzacja i robotyzacja pracy w magazynach jest dla firm kusząca, potrzebują jednak czasu, aby przygotować się do zmian i je wdrożyć.

Największe modyfikacje w liczbie pracowników magazynowych w ciągu najbliższych 10 lat przewidują produkcja i handel – co piąty taki przedsiębiorca uważa, że ponad połowa jego obecnych zasobów ludzkich zostanie zastąpiona przez technologie, a 13% prognozuje nawet 60
69%. Wśród firm logistycznych automatyzację połowy czynności wykonywanych obecnie przez pracowników prognozuje 8%. Jeśli chodzi o krótszy horyzont czasowy – najbliższe 5 lat, zastąpienie przez automaty i roboty może dotknąć do 9% pracowników magazynowych – twierdzi tak 4 na 10 przedsiębiorców, niezależnie od branży. Kolejnych 3 na 10 uważa, że będzie to 1019%.

Nowe technologie dają przewagę

Przedsiębiorca, który uważa, że technologia nie ma znaczenia dla rozwoju jego firmy to wyjątek – uważa tak jedynie 2%. Zdaniem ekspertów raportu CBRE i Panattoni, nawet tak niewielka liczba dziwi, ale może wynikać po prostu ze specyfiki usług świadczonych przez odpowiadające tak firmy. Większość – niemal 7 na 10 zapytanych
widzi bardzo duży potencjał wykorzystywania technologii w budowaniu przewagi konkurencyjnej organizacji, a kolejne 29% uważa, że są one „w miarę ważne”.

Każda z zapytanych branż
produkcyjna i handlowa oraz logistyczna oczekuje od technologii przede wszystkim zwiększenia wydajności operacji magazynowych – odpowiednio 32% i 29%. Oprócz tego, produkcyjna i handlowa wiąże szczególne nadzieje z rozwojem transparentności operacyjnej i raportowania – wskazało na to 36% zapytanych. Z kolei w logistyce kolejne największe oczekiwane korzyści to wydajniejsza obsługa procesu dystrybucji, skuteczniejsza współpraca z klientami i konkurencją oraz rozwój oferty usług - na jeden z tych elementów wskazał odpowiednio co szósty przedsiębiorca.

„Futurystyczne” technologie w praktyce

Choć dla wielu przedsiębiorców szerokie zastosowanie niektórych technologii w praktyce to wciąż melodia przyszłości, można wyodrębnić konkretne obszary, które ich zdaniem najbardziej wpłyną na kształt łańcucha dostaw. Niezależnie od branży, co czwarty przedsiębiorca wskazał na aktualizację i wymianę istniejących systemów zarządzania, np. flotą, magazynem, transportem. Niewielu mniej widzi nadzieję w automatyzacji i robotyce (23%), a co piąty w obszarze big data, narzędzi analitycznych, rozwiązań blockchain. Co ciekawe, firmy nie dostrzegają potencjału w tak popularnych ostatnio druku 3D oraz wykorzystywaniu dronów – na te kategorie jako znaczące wskazało jedynie 1% zapytanych.

Metodologia drugiej edycji raportu „Confidence Index 2018/2019. Wskaźnik Poziomu Optymizmu w zakresie Logistyki i Łańcucha Dostaw w Polsce” została opracowana przez CBRE i Panattoni Europe przy wsparciu agencji badawczej Analytiqa. Badanie zostało zrealizowane na grupie 53 respondentów, w tym 27 firm logistycznych oraz 26 firm z branży produkcyjnej i handlowej (firmy korzystające z usług logistyków). Wszyscy respondenci reprezentowali stanowiska dyrektorskie lub kierownicze. Badanie zostało przeprowadzone metodą ankietową w 2018 r.

Źródło: CBRE - firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych. Więcej w Raporcie „Confidence Index 2018/2019”.


dodano: 2018-11-29 06:55:28