Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Tworzą roboty mobilne na najwyższym światowym poziomie

Rozmowa z dr inż. PIOTREM SZYNKARCZYKIEM, dyrektorem Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie – o robocie PIAP FENIX, wyróżnionym drugim Brylantem do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU w kategorii PRODUKT.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP jest w polskim przemyśle wiodącym ośrodkiem specjalizującym się w automatyzacji i robotyzacji stanowisk i linii technologicznych, automatyzacji montażu oraz pakowania i paletyzacji, systemach ważenia i dozowania, a także kontroli wizyjnej. Jednakże najbardziej intensywne działania zespołów badawczych i naukowych wiążą się z systemami bezpieczeństwa i robotyką mobilną. Robot PIAP FENIX jest tej robotyki najnowszą konstrukcją.

JERZY BYRA
Panie Dyrektorze, po pierwsze – gratuluję awansu i wyboru na Dyrektora PIAP. Po drugie, w imieniu Kapituły – słowa uznania, za wyróżnienie robota PIAP FENIX, następcy PIAP SCOUT i PIAP GRYF, drugim już Brylantem do otrzymanej wcześniej Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU w kategorii PRODUKT.


Dr inż. PIOTR SZYNKARCZYK
    Dziękuję. Dobre słowo i oznaki uznania są zawsze miłe. Szczególnie, gdy odnoszą się do robotyki, którą od początku tworzyłem w Instytucie.

Z jakże pozytywnym skutkiem. Wiele przykładów potwierdza, że reprezentują one najwyższy poziom światowy i zwycięsko konkurują z najlepszymi.
    Nieskromnie przyznam, że to zgodne z prawdą. O wyróżniającej się innowacyjności opracowań PIAP świadczą medale, nagrody i wyróżnienia otrzymywane na targach i wystawach międzynarodowych. W latach 2011–2015 nasze opracowania i wyroby zdobyły łącznie 146 laurów, w tym m.in. w Brukseli, Bukareszcie, Genewie, Kunshan, Kuala Lumpur, Moskwie, Norymberdze, Paryżu, Seulu, Taipei, Zagrzebiu i Lyonie.

Poza tworzeniem działu robotyki, później w roli zastępcy dyrektora PIAP ds. Inteligentnych Systemów Bezpieczeństwa, był Pan również współkonstruktorem piapowskich robotów. Pierwsze z nich, Inspector i Expert zostały opracowane i wdrożone z Pańskim udziałem.
    Teraz prym wiodą nasi młodzi, zdolni konstruktorzy, których opracowania są znacznie dalej idące – technologicznie i funkcjonalnie.

To znaczy?
    Obok rozwoju kierunków, umacniających naszą tożsamość i rozpoznawalność na rynkach i w środowiskach naszego działania, podejmujemy także nowe  wyzwania, angażując się w technologie kosmiczne czy technologie addytywnego wytwarzania.
    
A odnośnie robotów mobilnych, ile ich już macie w dorobku i gdzie znalazły zastosowanie?
    Łącznie opracowaliśmy w instytucie 10 modeli. Znajdują zastosowanie w wojsku, policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, BOR i ABW. Ponadto opracowania, indywidualizowane stosownie do potrzeb różnych odbiorców, znalazły także zastosowanie w 10 krajach. Instytut jest jedynym ośrodkiem w tej części Europy, w którym są opracowywane, produkowane i sprzedawane tego rodzaju konstrukcje.

Również poza Europę, ostatnio sprzedaliście robota PIAP GRYF do Korei Południowej, kraju o bardzo wysokiej innowacyjności.
    Bardzo się z tego kontraktu cieszymy. W lutym bieżącego roku zrealizowaliśmy kolejną dostawę mobilnych pirotechnicznych robotów PIAP GRYF dla południowo-koreańskiej marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk lądowych. Będą one wykorzystywane do rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych.
   
Wróćmy jednak do naszego aktualnego bohatera, robota PIAP FENIX. Proszę przybliżyć najlepsze cechy tej najmłodszej konstrukcji.
    Jego unikatowe cechy, to: małe gabaryty, niewielka masa, duża zwrotność, prosty załadunek i transport, rekonfigurowalność – urządzenie przyczynia się do zwiększenia ogólnego poczucia bezpieczeństwa oraz szybkiej eliminacji zagrożeń przez wyspecjalizowane służby.

Autorami najnowszej konstrukcji Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP - PIAP FENIX są:mgr inż. Tomasz Krakówka, mgr inż. Piotr Kociel, mgr inż. Łukasz Dudek, mgr inż. Sławomir Kapelko, mgr inż. Paweł Korba, mgr inż. Maciej Wojtowicz, mgr inż. Sebastian Pawłowski, mgr inż. Mariusz Kozak, mgr inż. Jacek Mickiewicz, mgr inż. Adam Aftyka. A ich mentorem, nasz rozmówca, dr inż. Piotr Szynkarczyk - absolwent Politechniki Warszawskiej Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego Wydział Zarządzania Polsko-Amerykańskich studiów w zakresie komercjalizacji innowacyjnych przedsięwzięć i nowych technologii (na licencji Institute of the University of Texas at Austin, USA). W latach 2019-2015 z-ca dyrektora PIAP ds. Inteligentnych Systemów Bezpieczeństwa. Szef wielu projektów naukowo-badawczych, konstrukcyjnych i wdrożeniowych związanych z robotyką. Autor i współautor 12 zgłoszeń patentowych i ponad 60 publikacji naukowo-technicznych w krajowych i międzynarodowych wydawnictwach. Od 1 sierpnia 2015 r. w wyniku konkursu, Dyrektor PIAP.

Gdzie głównie znajduje zastosowanie?
    W działaniach Wojska, Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz służb specjalnych. Znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa funkcjonariuszy, biorących udział w operacjach, mających na celu neutralizację ładunków niebezpiecznych, działania antyterrorystyczne, ochronę życia i zdrowia ludzi. Nasz rynek to głównie użytkownicy zagraniczni, lecz także rynek krajowy jest przez nas zdominowany.

Robot PIAP FENIX – lekki robot zwiadowczy, stworzony do prowadzenia rozpoznania w bezpośredniej styczności operacji wojskowych, w tym miejsc niedostępnych dla człowieka. Robot PIAP FENIX wyróżnia się niewielką masą (15 kg), dużą prędkością (10 km/godz.) i aż 6-godzinnym czasem pracy operacyjnej. Zamontowane na bazie mobilnej robota kamery dzienne i nocne (termowizyjne, noktowizyjne), umożliwiają prowadzenie obserwacji przez całą dobę. Robot PIAP FENIX jest łatwy w transporcie – ze względu na niewielkie gabaryty i małą masę można przenosić go w plecaku. Robot, w zależności od wyposażenia może być przeznaczony do obserwacji, podejmowania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków oraz transportowania środków dywersyjnych.  Fot. PIAP

Z racji określonego zastosowania robota PIAP FENIX, nie trudno zauważyć, że wykonuje on swoje funkcje w trudnych warunkach terenowych. Jakie jego właściwości pozwalają na sprawną realizację przypisanych mu funkcji?
    Przede wszystkim system kołowo-gąsienicowy z ruchomymi, przednimi stabilizatorami. Zapewnia on łatwe przemieszczanie po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym.

Wprowadziliście w robocie PIAP FENIX nowe rozwiązania innowacyjne, który w porównaniu z poprzednikami, daje mu szczególną przewagę konkurencyjną?
    Najważniejszy to zminiaturyzowany elektroniczny układ sterowania odporny na udary, wysoką wilgotność otaczającego środowiska oraz zakłócenia elektrostatyczne i elektromagnetyczne, przy zapewnieniu skutecznej dyssypacji energii cieplnej.
Panie Dyrektorze, informujecie, że Instytut wielką wagę przywiązuje do inkubacji i rozwoju innowacyjnych rozwiązań. W czym to się wyraża?
    Między innymi w aktywności patentowej: składając co roku 30–60 wniosków o patent lub wzór użytkowy, PIAP od kilku lat zajmuje miejsce w pierwszej trójce, jeśli chodzi o instytuty, i to zarówno w liczbie zgłoszeń, jak i przyznanych patentów, a w zestawieniach ogólnopolskich jest wyprzedzany jedynie przez kilka dużych uczelni technicznych, pozostając jednak w pierwszej dziesiątce podmiotów.

Wymieniona liczba aktywności innowacyjnej z całą pewnością ma również wpływ na szybki rozwój Instytutu.
    Jak najbardziej. Mamy się czym pochwalić. W ciągu 10 lat przychody wzrosły z 21 mln złotych do 53 mln złotych, zatrudnienie wzrosło o prawie 40 proc., a dalsze perspektywy są jeszcze bardziej obiecujące. W klasyfikacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego instytut jest zaliczony do kategorii A.

Dziękuję za rozmowę.dodano: 2016-03-12 13:31:31