Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Ukraińcy w 2016 roku wydali w Polsce 7 mld zł

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku cudzoziemcy wydali w Polsce aż 39,1 mld zł, o 3,8% więcej niż rok wcześniej. Najwięcej wydały osoby przekraczające granicę z Niemcami (15,4 mld zł) oraz Ukrainą (7,1 mld zł). Ukraińcy okazali się jednak najbardziej rozrzutni. Podczas jednej wizyty w Polsce obywatel Ukrainy zostawił średnio w sklepach i restauracjach 713 zł, podczas gdy Niemiec 454 zł. Eksperci Personnel Service wskazują, że większe otwarcie na ruch przygraniczny i możliwość osiedlania się pracowników z Ukrainy na dłużej w Polsce będzie miało pozytywny wpływ na PKB.

W 2016 roku granicę Polski przekroczyło 165,3 mln cudzoziemców. Ich liczba w porównaniu do poprzedniego roku wzrosła o ok. 4%. Obcokrajowcy zostawiają też w Polsce coraz więcej pieniędzy. Jak wskazał GUS, najwyższe wydatki, biorąc pod uwagę lądową granicę, ponieśli cudzoziemcy przekraczający granicę z Niemcami, a następnie z Ukrainą. Jeżeli jednak spojrzymy na średnie wydatki ponoszone przez przedstawicieli poszczególnych państw podczas jednej wizyty w Polsce – rekordowe kwoty wydali Ukraińcy.

– W 2016 roku Ukraińcy przekroczyli polską granicę aż 20 mln razy. Nie jest to zaskoczeniem, jeżeli uwzględni się trwającą już od jakiegoś czasu masową imigrację zarobkową z Ukrainy. Warto pamiętać, że czynnik zawodowy łączy się z czynnikiem turystycznym. Zaskoczeniem mogą być jednak sumy wydawane przez Ukraińców. Przeciętnie w sklepach zostawiają 713 zł, czyli o prawie 21 zł więcej niż rok wcześniej. To sporo, biorąc pod uwagę, że średnie wynagrodzenie na Ukrainie wynosi niewiele więcej, bo ok. 960 zł
– mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.

Cudzoziemcy przyjeżdżają do nas na zakupy

Cudzoziemcy, którzy przyjechali do Polski w 2016 roku jako główny cel wizyty deklarowali zakupy (66,8% odpowiedzi). Najwięcej pieniędzy wydawano na towary różnego typu – 31,7 mld zł, co stanowi aż 80,9% sumy wydatków. Na usługi, w tym głównie zakwaterowanie i wyżywienie przeznaczano 7,5 mld zł (19,1% sumy wydatków). Warto wspomnieć, że Ukraińcy wyróżniali się dużym udziałem w zakupach materiałów do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu.

– Wydatki obcokrajowców w Polsce będą rosły. Tylko w tym roku zostanie wydanych nawet 2 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcowi, a zwiększona ich obecność w Polsce, wpływa na częstsze odwiedziny obywateli tego kraju. To oczywiście pozytywnie wpływa na polską gospodarkę, choć z punktu widzenia PKB najlepszym rozwiązaniem byłoby pozwolić osiedlać się Ukraińcom w Polsce na dłużej. Na razie mogą zostawać u nas tylko pół roku. Wydłużenie tego okresu do np. 3 lat dałoby pozytywny efekt nie tylko dla pracodawców, ale również gospodarki. Ukraińcy zaczęliby zarabiać i wydawać w Polsce, a nie tak jak do tej pory, gdzie sporą część wynagrodzenia wysyłają do ojczyzny – podsumowuje Krzysztof Inglot.


Źródło: Personnel Service – firma specjalizująca się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce.


dodano: 2017-10-27 15:13:24