Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Usankcjonowanie promocji polskiej gospodarki

Rada Ministrów przyjęła ustawę o wykonywaniu zadań z zakresu promocji polskiej gospodarki przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu SA. To usankcjonowanie dotychczasowych prac Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA i Polskiego Funduszu Rozwoju nad zmianą systemu wspierania zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zadanie zbudowania systemu promocji zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, drugiego obok wspierania inwestycji w Polsce filaru Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA, zostało jej powierzone już w październiku ubiegłego roku przez Ministerstwo Rozwoju.

Od tamtej pory ruszyły intensywne działania w kierunku rozszerzenia oferty Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA, w ramach których zaczęto m.in. uruchamiać pierwsze zagraniczne biura handlowe (ZBH) Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA. Równolegle trwały prace nas ustawą, która systematyzowałaby otoczenie prawne działalności Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA.

Do najważniejszych regulacji uchwalonej ustawy należy przyznawanie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA obok dotacji celowej, również dotacji podmiotowej. Poprzez ustawę rząd zobowiązał się także do likwidacji Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP, które docelowo zastąpi sieć zagranicznych biur handlowych (ZBH) Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA. Obecnie dzięki swoim zagranicznym biurom handlowym (ZBH) Polska Agencja Inwestycji i Handlu SA może wspierać operacyjnie polskich przedsiębiorców na 11 rynkach na świecie. Do końca 2017 roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu SA ma mieć 20 zagranicznych biur handlowych (ZBH).


Żródło: Ministerstwo Rozwoju


dodano: 2017-05-22 07:52:30