Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Uszczelnianie systemu podatkowego

Na środowej konferencji prasowej (6 lipca) szefowa rządu oraz ministrowie Zbigniew Ziobro i Paweł Szałamacha zaprezentowali nowe propozycje sposobów walki z wyłudzaniem pieniędzy. Celem rządu jest uszczelnienie systemu podatkowego i walka z tymi, którzy wyłudzają pieniądze z budżetu państwa. – Polacy oczekują państwa, które będzie chroniło tych, którzy uczciwie płacą podatki – powiedziała premier Beata Szydło. 

– Każda złotówka, która jest wyprowadzana, w wyniku wyłudzania podatków i nie trafia do budżetu państwa, to jest złotówka, która pomniejsza możliwości realizacji zadań ważnych dla wszystkich obywateli. Wyłudzane pieniądze to są pieniądze, które nie mogą być przeznaczone dla nas wszystkich – na szkoły, na służbę zdrowia, na realizację tych zadań publicznych, do których zobowiązane jest państwo – mówiła premier polskiego rządu.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości sprecyzował, na czym będą polegać zapowiedziane zmiany. W przypadku nieznacznych szkód wynikających z fałszowania faktur, zagrożenie karą nadal będzie wynosić od 6 miesięcy do 8 lat. W sprawach, gdzie wartość szkody jest duża, dotycząca kwot 1 miliona złotych lub w sytuacjach, gdy taka praktyka będzie stanowiła stałe  źródło dochodu – w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, takiej osobie będzie groziło nie mniej niż trzy lata pozbawienia wolności, a maksymalnie piętnaście (bez możliwości zawieszenia kary przez sąd). W sprawach wielomilionowych nadużyć, kara będzie wynosić od (co najmniej) 5 do 25 lat pozbawienia wolności.

– Państwo nie może być słabe wobec silnych, a silne wobec słabych – mówił minister sprawiedliwości. Jak dodał, państwo w ubiegłym roku przez działalności oszustów straciło 80 miliardów złotych.


Źródło: KPRM. Fot. P. Tracz


dodano: 2016-07-08 07:19:15