Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
W Polsce najwięcej miejsc pracy w Europie dzięki BIZ w 2017 r.

Zgodnie z publikacją „fDi Intelligence: Global greenfield investment trends”, Polska awansowała na pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby miejsc pracy utworzonych w wyniku napływu BIZ. O zwycięstwie przesądził rekordowy, 53% względem 2016 roku. Znalazła się też w piątce najatrakcyjniejszych kierunków napływu BIZ pod względem liczby projektów. Europejską stolicą z drugim co do wielkości zatrudnieniem była Warszawa.

– Ponad 99 tys. zatrudnienie daje nam niepodważalną pozycję lidera w skali naszego kontynentu. Za nami, z 80 tys. miejscami pracy jest zarówno zdetronizowana Wielka Brytania, jak i Rosja (70 tys.) – zaznacza Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Jak pokazują dane fDi Intelligence, liczba projektów inwestycyjnych w Polsce wzrosła w stosunku rocznym o niemal jedną czwartą (z 272 do 338), osiągając piąte, a wyłączając Wielką Brytanię i Rosję, trzecie miejsce w Europie. Z kolei szacowana łączna suma wydatków zagranicznych inwestorów w naszym kraju wzrosła o niemal połowę i wyniosła 14.8 mld dolarów. Poprawił się również całkowity udział CAPEX-u BIZ w Polsce w europejskim rynku - z 6 % w 2016 r. do 8% w 2017 r.Wyniki fDi Intelligence za 2017 r. są także bardzo korzystne dla Warszawy, gdyż zaraz po Bukareszcie (24 tys.) przyciągnęła inwestycje o największej deklarowanej liczbie miejsc pracy (17.8 tys.). Co więcej, w kategorii liczby projektów inwestycyjnych (81) wyprzedza takie aglomeracje jak Berlin (76) czy Moskwa (64). Interesująca jest przeciętna wartości realizowanych BIZ. Warszawa ustąpiła w Europie jedynie Edynburgowi i Moskwie.

– To znaczy, że obecnie należy do jednej z najbardziej atrakcyjnych stolic Starego Kontynentu – wyjaśnia Senger. Jak podkreśla, Warszawa przyciąga szczególnie inwestorów z sektora usług dla biznesu: – Flagowymi przykładami są JP Morgan, który ma zatrudnić ok. 3 tys. specjalistów oraz Johnson&Johnson, otwierający tutaj swoje globalne centrum doskonałości. Realizację obu inwestycji wsparła PAIH.fDi Intelligence szacuje, że łącznie, w zeszłym roku do Europy napłynęły inwestycje o wartości blisko 183 mld dolarów (wzrost o 14% r/r.), tworząc ponad 578,6 tys. miejsc pracy (wzrost o 12% r/r.). Pion analityczny fDi Magazine, fDi Intelligence modeluje i agreguje dane sygnale o projektach inwestycyjnych typu greenfield.Źródło: Polska Agencjia Inwestycji i Handlu (PAIH)


dodano: 2018-08-01 06:21:59