Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
W drodze ku Gospodarce 4.0.

U progu czwartej rewolucji przemysłowej przedsiębiorstwa będą musiały stawić czoła nowym wyzwaniom, w tym związanym z pozyskiwaniem pracowników o nowych umiejętnościach. W jaki sposób działania prowadzone w ramach Gospodarki 4.0 umocowane są na poziomie strategii firmy? Jakie plany na cyfryzację procesów wytwórczych mają firmy działające na polskim rynku? Jakie czynniki oraz potencjalne korzyści skłaniają przedsiębiorstwa do zrobienia większego kroku ku cyfrowej transformacji? Wyniki badania redakcyjnego przeprowadzone przez „Computerworld” przy współpracy z ABB sp. z o.o w szerokim ujęciu odpowiadają na te pytania.

Wzrost efektywności i produktywności motywuje przedsiębiorstwa do podejmowania działań w ramach Gospodarki 4.0. Mimo przeciętnej bazy przemysłowej oraz niskiego poziomu automatyzacji działające na polskim rynku firmy sukcesywnie nadrabiają zaległości. Wiele z nich w najbliższym roku jest gotowych wziąć na barki innowacyjne projekty z zakresu przemysłowego internetu rzeczy, systemów RPA (Robotic Process Automation) albo systemów predykcyjnego utrzymania ruchu. Badanie przeprowadzone przez „Computerworld” przy współpracy z ABB sp. z o.o miało na celu zebranie danych na temat poziomu adaptacji technologii cyfrowych w przedsiębiorstwach.

Silne umocowanie działań prowadzonych w ramach Gospodarki 4.0 na poziomie strategicznego planu transformacji może być czynnikiem determinującym sukces projektów związanych z cyfryzacją i automatyzacją procesów wytwórczych. Plan wskazujący wizję, cele i odpowiedzialność za prowadzone działania ma zaledwie 14% ankietowanych przedsiębiorstw, a 11% zamierza przygotować taki dokument w 2019 roku.
 • 48% firm zamierza prowadzić niewielkie projekty związane z cyfryzacją procesów wytwórczych.
 • 53% firm wykorzystuje system ERP w obszarze rozliczenia i planowania produkcji.
 • 25% przedsiębiorstw planuje w najbliższym roku wdrożyć technologie internetu rzeczy.
 • Aż 45% ogółu ankietowanych przedsiębiorstw nie stosuje żadnych narzędzi, czy też technologii odkrywania wiedzy do wspomagania automatyzacji procesów.
 • Chęć aktywnego rozwoju i poszukiwanie nowych źródeł przychodu skłaniają 48% firm do podejmowania działań w kierunku transformacji do Gospodarki 4.0.
 • 70% przedsiębiorstw wskazuje na wzrost efektywności lub produktywności procesów wytwórczych po cyfrowej transformacji.
 • 59% firm uważa, że Gospodarka 4.0 pomaga w ograniczaniu kosztów.
 • 46% firm spodziewa się osiągnięcia pełnych korzyści z prowadzonych działań w drugim lub trzecim roku.
 • 49% firm obawia się związanych z Gospodarką 4.0 wysokich wydatków inwestycyjnych.
 • 54% projektów związanych z Gospodarką 4.0 jest finansowana z bieżących przychodów.
 • Raptem 22% działań podejmowanych w kierunku cyfryzacji projektów wytwórczych wspomaganych jest finansowaniem ze środków europejskich lub innych środków pomocowych.
Według respondentów najbardziej poszukiwanymi osobami będą specjaliści z zakresu zarządzania danymi (architektura informacji, przechowywania) oraz ich ochrony (architektura bezpieczeństwa, mechanizmy ochronne). Tak wskazało odpowiednio 47% i 33% ankietowanych. Pracy nie powinno zabraknąć również dla analityków danych (31%) i programistów.

Źródło: „Computerworld”. W drodze ku Gospodarce 4.0.


dodano: 2019-03-29 06:21:40