Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
W marcu zbankrutowały 74 firmy

Na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego  Euler Hermes Collections, spółka z Grupy Allianz, zbadała sytuację polskich firm w marcu przez pryzmat bankructw. Sądy poinformowały o upadłości 74 firm (wobec 80 w marcu 2012 roku).

  • Skumulowane zatrudnienie w firmach, których bankructwo ogłoszono w marcu wyniosło łącznie minimum 5,5 tys. osób wg. ostatnich dostępnych danych (a łączny ich obrót za ostatni okres wyniósł ok. 1 mld złotych). Od początku roku ogłoszono upadłość 240 przedsiębiorstw, tj. o 6% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego (227 upadłości).
  • Najwięcej upadłości wciąż w budownictwie, ale … liczba bankructw w marcu jak i całym I kwartale 2013 r. najszybciej rosła w przemyśle, usługach i w handlu hurtowym. A z regionów śląskie i dolnośląskie najboleśniej odczuwały efekty upadłości.
  • Wciąż duża liczba upadłości spółek akcyjnych, w tym notowanych na rynku publicznym.

Co dalej?
- W kwietniu-maju będzie gorzej, bo firmy oficjalnie zamkną rok i będą musiały sobie odpowiedzieć na pytanie czy kontynuować działalność w obliczu strat, czy da się je odrobić i dodatkowo przekonać do tego wierzycieli, czy jednak godzić się z problemami i wnioskować o upadłość – uważa Tomasz Starus z Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes. – Efekty tych decyzji poznamy po kilku tygodniach (a więc w ciągu II kwartału), jakie zwykle zabiera sądom rozpatrzenie tych spraw oraz publikacja orzeczeń. Skoro tylko 42% spółek giełdowych odnotowało wzrost przychodu w IV kw (2 lata temu było to ponad 80%) i jest to najniższa wartość tego wskaźnika od dołka z III kw 2009, to firmy będą bankrutować, bo zwyczajnie nie doczekają do ożywienia. Już niejednokrotnie mieliśmy do czynienia z przypadkami, gdy nadchodziły nowe zamówienia, niestety brakowało środków na ich realizację, następowały kłopoty z pozyskaniem zaopatrzenia. Wcześniejsze zobowiązania przygniatały firmy...


Euler Hermes jest liderem na rynku ubezpieczeń należności handlowych oraz jednym z liderów w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji należności. Euler Hermes zatrudnia ponad 6 000 pracowników w ponad 50 krajach, oferując kompleksowe usługi w zakresie zarządzania należnościami. Skonsolidowany obrót grupy Euler Hermes w 2012 roku wyniósł 2,4 miliarda euro. Euler Hermes rozwinął międzynarodową sieć nadzoru, która umożliwia analizę stabilności finansowej ponad 40 milionów przedsiębiorstw na całym świecie. Na koniec grudnia 2012 Grupa Euler Hermes na całym świecie obejmowała ochroną ubezpieczeniową transakcje handlowe na kwotę 770 mld euro.
W Polsce grupa Euler Hermes jest obecna od 1999 roku. Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes SA oferuje ubezpieczenia należności handlowych oraz gwarancje ubezpieczeniowe. Jednocześnie druga spółka działająca na polskim rynku - Euler Hermes Collections Sp. z o.o. oferuje windykację należności, raporty handlowe, ocenę ryzyka oraz program analiz branżowych.


dodano: 2013-04-04 10:05:56