Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
W blasku szabel

27 listopada br. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się: Gala Agrobiznesu 2018  i – poprzedzające ją – VIII Konfrontacje „Drogi do AgroSukcesu”, czyli spotkania wybitnych praktyków ze studentami i kadrą naukowo-dydaktyczną 8. wybranych Wydziałów tej najstarszej i największej uczelni rolniczej w kraju. Po raz 28. najlepsi polscy rolnicy, agroprzedsiębiorcy i przedstawiciele szeroko rozumianej obsługi wsi i rolnictwa przechodzili pod szpalerem „szablowym” po odbiór przyznanych im agrobiznesowych nagród.



Podczas Gali w auli Kryształowej SGGW dokonała się nobilitacja laureatów ogólnopolskiego konkursu Agroprzedsiębiorca RP 2018, którego organizatorem jest redakcja Magazynu Ludzi Przedsiębiorczych AGRO, zaś Patronatami Honorowymi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Czesław Siekierski. Galę zaszczycili też swoją obecnością, m.in.: przedstawiciele parlamentu, administracji centralnej i samorządowej, instytucji i organizacji branżowych, ośrodków naukowo-badawczych, firm obsługujących wieś i rolnictwo oraz liczni laureaci konkursów Agroprzedsiębiorca RP i AgroLiga.

LAUREACI KONKURSU „AGROPRZEDSIĘBIORCA RP 2018”

Po raz 28. najlepsi polscy rolnicy, agroprzedsiębiorcy i przedstawiciele szeroko rozumianej obsługi wsi i rolnictwa przechodzili - pod szpalerem „szablowym”, uformowanym przez laureatów konkursu poprzednich edycji – po odbiór należnych Im nagród w postaci szyszaków (kategoria: Agroprzedsiębiorca Wszech Czasów) RP, buzdyganów (kategoria: Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2018) i szabel oficerskich (kategorie: Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2018 oraz Zasłużony Promotor Agrobiznesu RP 2018).

Kategoria: Agroprzedsiębiorca Wszech Czasów RP
  • Tadeusz Badach, prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie,
  • Mieczysław Zaremba, prezes Zarządu Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Bądeczu.
Kategoria: Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2018
  • Roman Długi, właściciel firmy Asket w Poznaniu, 
  • Piotr Frątczak współwłaściciel firmy Prem-Vit Frątczakowie w Inowrocławiu,
  • Janusz Gruszczewski, właściciel Zakładu Metalowego „Agromasz” w Mrągowie,   
  • Marian Szeliga, właściciel gospodarstwa sadowniczego w Żurawicy,
  • Wawrzyniec Zieliński, właściciel Zakładu Projektowania i Usług Komunalnych Poraj – „Świat Roślin – Gospodarstwo Ogrodnicze” w Wawrowie. 
Kategoria: Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2018
  • Seweryn i Radosław Borkowscy, prezes i wiceprezes Zarządu Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Krukowiak” w Brześciu Kujawskim,
  • Wiesław Drewnowski, prezes Zarządu Stacji i Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy,
  • Balbina i Jerzy Kończalscy, właściciele Firmy Produkcyjno-Usługowo-Handlowej Kończalscy Balbina i Jerzy w Starorypinie,
  • Łukasz Otremba, właściciel  firmy Swimer w Toruniu,
  • Krzysztof Pawlikowski, współwłaściciel firmy Paweko w Mierzynie,
  • Jolanta i Paweł Tomczyk, właściciele gospodarstwa rolnego w Skrajni,
  • Andrzej, Przemysław i Maciej Wojciechowscy, właściciele trzech gospodarstw rolnych w Marianowie Brodowskim, Murzynówku i Młodzikowie.
Zasłużony Promotor Agrobiznesu 2018
  • Prof. Wiesław Bielawski, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • Lech Kisielewski, współwłaściciel firmy ELMEhurt we Włocławku,
  • Andrzej Muszyński i Przemysław Bochat, odpowiednio - członek Rady i członek Zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych zs. w Radzikowie.
VIII KONFRONTACJE "DROGI DO AGROSUKCESU"

Gośćmi Wydziału Inżynierii Produkcji byli: Wojciech Bury, właściciel firmy BURY – Maszyny Rolnicze w Woźniakowie – laureat konkursu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2016 oraz Łukasz Otremba, właściciel firmy Swimer w Toruniu, specjalizującej się  w produkcji polietylenowych zbiorników
do magazynowania paliw, nawozów, wody i środków chemicznych – laureat konkursu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2018.



Ze studentami i kadrą naukową Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska  w Centrum Wodnym SGGW spotkał się Roman Długi, właściciel firmy Asket w Poznaniu, specjalizującej się w energetyce odnawialnej w środowisku wiejskim – laureat konkursu Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2018.

Gośćmi Wydziału Nauk o Zwierzętach byli: Bogdan Godlewski, specjalista ds. hodowli w Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy oraz Milena i Kamil Chodniccy, hodowcy bydła mlecznego z Kumelska (woj. podlaskie) – Mistrzowie Wojewódzcy konkursu AgroLiga 2018.

Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji odwiedzili Balbina i Jerzy Kończalscy, właściciele FP-U-H Kończalscy (hotel, restauracja, dom weselny) oraz 20-hektarowego  gospodarstwa rolnego, w tym sadu, w Starorypinie (woj. kujawsko-pomorskie) – laureaci konkursu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2018.

Wydział Nauk o Żywności gościł Grażynę Wiatr, właścicielkę nowoczesnego sadu oraz Tłoczni Soków z Owoców i Warzyw Wiatrowy Sad w Kałęczewie (woj. łódzkie) – Wicemistrzynię Krajową AgroLigi 2017.

Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu podejmował Mariana Szeligę, właściciela gospodarstwa sadowniczego w Żurawicy (woj. podkarpackie) – dwukrotnego Wicemistrza AgroLigi, laureata konkursu Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2018.

Na Wydział Rolnictwa i Biologii przybyli: Jan Dobies i Marek Odzioba, współwłaściciele firmy ABC w Mostach (woj. zachodniopomorskie) specjalizującej się w uprawie choinek – laureaci ogólnopolskiego konkursu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2016 oraz Beata i Piotr Kondraccy, rolnicy z Górnego  (woj. lubelskie), specjalizujący się w produkcji trzody chlewnej – Mistrzowie Krajowi AgroLigi 2017.

Wydział Nauk Ekonomicznych zaszczycili swą obecnością: Andrzej, Przemysław i Maciej Wojciechowscy – ojciec i dwaj synowie, właściciele 3 gospodarstw rolnych w Marianowie Brodowskim, Murzynówku i Młodzikowie, specjalizujący się w produkcji roślinnej i hodowli koni rasy fiordzkiej (woj. wielkopolskie) – laureaci konkursu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2018 oraz Józef Zajkowski, wójt gminy w Sokołach (woj. podlaskie).

Wszystkie spotkania wydziałowe na SGGW były wizytowane przez: Dyrektora Generalnego MRIRW Monikę Rzepecką, Doradcę Ministra rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Karola Krajewskiego, Prorektora SGGW ds. dydaktyki prof. Kazimierza Tomalę, Pełnomocnika Rektora SGGW ds. współpracy z gospodarką prof. Aleksandra Lisowskiego oraz redaktora naczelnego miesięcznika AGRO Leona Wawreniuka, którzy dziękując bohaterom VIII Konfrontacji „Drogi do AgroSukcesu” oraz dziekanom poszczególnych Wydziałów za stworzenie możliwości interesującej wymiany doświadczeń i wiedzy na styku: praktyka – teoria, wręczyli w dowód uznania pamiątkowe statuetki „złota różyczka”.

 
Źródło i fot.: AGRO - Magazyn Ludzi Przedsiębiorczych


dodano: 2018-12-10 05:50:47