Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
W sektorze usług dla biznesu najbardziej zyskują najmniej zarabiający


W 2021 roku zarobki pracowników sektora BSS będą niewiele wyższe niż rok wcześniej. Najwięcej zyskają najmniej zarabiający – ich pensje pójdą w górę. W centrach usług dla biznesu wciąż trwają rekrutacje: praca jest w wielu branżach i na każdym poziomie stanowisk – to główne wnioski piątej edycji raportu Business Services 2021 wydanego przez Grafton Recruitment, świętując w tym roku 25-lecie obecności na polskim rynku.


– Widzimy, że rozwój usług dla biznesu przyspieszył od zeszłego roku. Zmiana modelu pracy na hybrydowy lub zdalny również spowodowała, że centra te nie mają kłopotów ze znalezieniem odpowiedniej kadry. Skoro pracę można wykonywać w dowolnej lokalizacji, to można także zatrudniać specjalistów z różnych rejonów Polski. Wszystko wskazuje na to, że będziemy obserwować dalszy rozwój tej branży – komentuje Joanna Wanatowicz, Business Director, Grafton Recruitment.

W raporcie Business Services 2021 jest ujętych aż 260 stanowisk z wynagrodzeniami. To więcej niż w poprzedniej edycji, ponieważ dodano pozycje seniorskie w firmach. Dzięki temu obraz zarobków i ścieżki kariery jest bardziej wyostrzony. Stanowiska i pensje pokazaliśmy według tego schematu:
  • Entry level: do roku doświadczenia
  • Specjalista: od 1 do 3 lat doświadczenia
  • Starszy specjalista: od 3 do 5 lat doświadczenia jako specjalista
  • Team leader: przynajmniej rok doświadczenia jako lider
  • Manager: przynajmniej rok doświadczenia jako manager.
Jak przedstawia się sytuacja w centrach usług wspólnych w rok po wybuchu pandemii COVID-19? Co cieszy, niewiele firm w trakcie trudnego 2020 roku zwalniało pracowników. W większości miast, w których mieszczą się centra SSC/BPO, ponad połowa pytanych firm zadeklarowała, że ciągle zatrudniają pracowników.

Jak w takim razie kształtowały się zarobki i jakie są perspektywy na 2021 rok? Okazało się, że w wielu przypadkach minimalne wynagrodzenia wzrastały, ale maksymalne malały. Przykładami takich zawodów mogą być specjaliści do spraw rekrutacji. Tu odnotowaliśmy wzrost minimalnych wynagrodzeń o 4%, ale spadek maksymalnych o 7% rok do roku. W przypadku np. specjalistów ds. planowania zapotrzebowania stawka minimalna średnio wzrosła o 7% i jednocześnie maksymalna spadła o 7%.

Ciekawą obserwacją w związku z rokiem pandemicznym jest to, co wydarzyło się z najmniej zarabiającymi. Ich pensje poszły w górę, np. młodsi specjaliści z różnych działów jak Strategic Procurement, Compensation & Benefits, Payroll, HR Administration & Reporting zyskali na wynagrodzeniach minimalnych do 7%. W niektórych przypadkach ich wynagrodzenia maksymalne wzrosły nawet o 13%.

Najlepszą sytuację zawodową odnotowaliśmy w dziale: finanse i księgowość – tu większość pracujących otrzymała podwyżki na poziomie od 4% do 9%.

Dziś ponad połowa miejsc pracy w CUW w Polsce mieści się w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Kolejne miasta, które mają spory udział w tej branży to: Trójmiasto, Poznań, Aglomeracja katowickiej, a także Łódź.


O raporcie: Business Services Report 2021 to piąta edycja tego opracowania Grafton Recruitment. W raporcie są m.in.: • stawki wynagrodzeń na ponad 260 stanowiskach w sektorze SSC/BPO; • komentarze ekspertów zawierające analizę aktualnej sytuacji na rynku centrów usług wspólnych oraz prognozy na przyszłość i możliwe kierunki jego rozwoju. Zainteresowani dostępem do pełnej treści raportu Business Services Report 2021 mogą się kontaktować poprzez formularz na stronie www.grafton.pl.

Źródło: Grafton Recruitment - niezależna europejska firm rekrutacyjna z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży i 35 biurami w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.


dodano: 2021-02-17 06:34:36