Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Wręczono wyróżnienia Promotor Polskiej Gospodarki i Promotor Polski

Są dumą i nadzieją podlaskiej gospodarki. Ich praca, pasja są najlepszą promocją naszego regionu. Teraz doceniła ich także fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska. W czwartek, 4 października w czasie V Wschodniego Kongresu Gospodarczego zostały wręczone statuetki Promotora Polskiej Gospodarki i Promotora Polski.
– Wizerunek Polski budują nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju
– mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

W tym roku wyróżnienia Promotora Polskiej gospodarki zostały przyznane firmie AC SA i firmie „Dary Natury”. Indywidualne wyróżnienia Promotora Polski otrzymali zaś: prof. Grażyna Rydzewska, Wojciech Strzałkowski, Dariusz Sapiński i studenci Politechniki Białostockiej za sukces „łazika”.

Wyróżnienia Promotor Polski i Promotor Polskiej Gospodarki, przyznawane są od 2017 r. w poszczególnych regionach Polski. Mają one w sposób szczególny nagradzać i promować osiągane lokalnie sukcesy Polaków i rodzimej przedsiębiorczości.

– Ten konkurs to świetna promocja naszych mieszkańców i podlaskiej przedsiębiorczości. Jego idea też współgra z organizowanym przez nas konkursem Podlaska Marka – mówił  czasie uroczystości marszałek Jerzy Leszczyński. – Dziękuję za tę drugą edycje. Razem lepiej będziemy promować to, co polskie i to co podlaskie.

LAUREACI PROMOTORA PODLASKIEJ GOSPODARKI

Tytuł ten przyznawany jest firmom, które odnoszą sukcesy na rynkach międzynarodowych, tworzą innowacyjne produkty i są ambasadorami regionu, wpływają na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki.

AC SA. To firma, która dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania do samochodowych systemów LPG, produkty z tej firmy: zarówno sterowniki jak i kompletne instalacje gazowe działają w samochodach w ponad 50 krajów na 6 kontynentach. Dzięki firmie AC oszczędzają nie tylko kierowcy, ale i środowisko – spełniają najbardziej restrykcyjne normy. Nagrodę dla firmy odebrała Katarzyna Rutkowska, prezes zarządu AC SA.

Dary natury – to krajowy lider w produkcji ziół i kolejny laureat Promotora Podlaskiej Gospodarki. Nagrodę odebrał jej założyciel i szef Mirosław Angielczyk.

LAUREACI NAGRODY PROMOTOR POLSKI  
            
Tego jednak dnia nie wszystko obracało się wokół firm. Warto wyróżniać także jednostki, ludzi którzy swoja pracą dokonania, sukcesy zaangażowania przyczyniają się do pozytywnego budowania wizerunku naszego kraju.

Prof. Grażyna Rydzewska jest profesorem, specjalistką chorób wewnętrznych. Przewodniczy Polskiemu Towarzystwu Gastroenterologii. Pani profesor nie tylko leczy jelita polaków, ale je wręcz odczarowuje i choć teraz od 20 lat związana jest zawodowo z Warszawą, to właśnie w Białymstoku kończyła studia medyczne, podobnie jak jej mama i córka.

Wojciech Strzałkowski, znany białostocki biznesmen, zapalony kibic i przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok jest drugim tegorocznym laureatem. Swoją działalność przedsiębiorcy zaczął jeszcze w 1990 roku otwierając firmę MultiTrade Company, teraz jest przewodniczącym rady nadzorczej firmy Biaform SA.

Dariusz Sapiński, prezes SM Mlekovita nie mógł odebrać osobiście nagrody. Jednak jego zasługi dla rozwoju przedsiębiorczości w Podlaskiem i Polsce są nie do przecenienia. W spółdzielni mleczarskiej w Wysokiem Mazowieckiem pracę zaczął jeszcze w 1979 roku, po studiach. Dzisiaj to on uznawany jest za jest za ojca sukcesu firmy (i jej nazwy), której produkty szturmem podbiły polskie i światowe rynki.

Ostatnie wyróżnienie przypadło grupie studentów Politechniki Białostockiej, którzy przez lata tworzyli i udoskonalali łazika marsjańskiego. Grupę studentów „Argo” z wydziału Automatyka i Robotyka oraz Mechaniki Budowy Maszyn PB połączyła pasja budowania robotów, eksploracji kosmosu i przemysłu kosmicznego. Sześciokrotnie brali udział w Rover University Chalallenge (uznawane za nieformalne mistrzostwa świata), z czego trzykrotnie zdobywali pierwsze miejsce.

Źródło: UMWP (mk)


dodano: 2018-10-05 06:49:54