Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Współpraca placówek badawczo-naukowych przy pierwszym polskim satelicie

Trwają prace nad pierwszym polskim satelitą przemysłowym, który ma znaleźć się na orbicie w 2020 roku. Nad satelitą przemysłowym pracuje, m.in. wraz z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego (ŚCNTPL).

SAT-AIS-PL (robocza nazwa polskiego satelity) nie będzie duży. – Swoim zewnętrznym kształtem zbliży się do sześcianu o wymiarach 0,5 x 0,5 x 0,5 m, a jego masa nie powinna przekroczyć 50 kg. Urządzenie należy do kategorii Mikrosatelitów – mówi Artur Łach, konstruktor mechanik z ŚCNTPL. – Zadaniem satelity będzie monitorowanie ruchu statków na Bałtyku i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu morskiego.

Urządzenie ma pozostawać w stałym kontakcie z infrastrukturą naziemną. Wszystkie elementy systemu będą zlokalizowane w Polsce. Według planu satelita zostanie wystrzelony na orbitę w 2020 roku z Gujany Francuskiej. Tam znajduje się kosmodrom należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), na zlecenie której powstaje projekt. – Obecnie  kończymy sporządzanie dokumentacji w postaci trójwymiarowego modelu CAD oraz rysunków wykonawczych. Na ich podstawie powstanie demonstrator struktury. Zostanie zaprezentowany ekspertom ESA oraz przedstawicielom polskiego rządu na finałowej prezentacji w kwietniu –  mówi Artur Łach. – W kolejnej fazie projektu będziemy kontynuować prace konstrukcyjne i  przeprowadzimy symulację pracy struktury satelity w warunkach jego eksploatacji – dodaje.

Polscy konstruktorzy liczą, że misja pierwszego polskiego satelity okaże się sukcesem i umożliwi realizacje kolejnych projektów kosmicznych. – Szanse na rozwój tego sektora w Polsce są duże – przekonuje Bartłomiej Płonka, prezes zarządu Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. –  Ministerstwo Rozwoju finalizuje obecnie prace nad narodową strategią kosmiczną, która ma się przyczynić do znaczącego wzrostu potencjału polskich przedsiębiorstw w tym obszarze. ŚCNTPL jest na dobrej drodze do tego, aby odgrywać znaczącą rolę w realizacji tej strategii – dodaje.

W skład grupy, która pracuje nad satelitą, wchodzi łącznie 7 podmiotów: ŚCNTPL, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Łączności PIB, Akademia Morska w Gdyni, ATOS Polska, Hertz Systems oraz lider konsorcjum – firma CREOTECH Instruments.


Źródło: PAN


dodano: 2017-02-06 07:04:09