Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Wybudują miasto w mieście dla tysięcy gości z całego świata

Od 1 października w centrum Katowic rozpocznie się budowa tymczasowych powierzchni konferencyjnych. Będą z nich korzystać uczestnicy Szczytu Klimatycznego COP24, który od 3 do 14 grudnia trwać będzie w stolicy województwa śląskiego. Na COP24 ma do Katowic przyjechać około 30 tysięcy gości z całego świata. Takiej liczby uczestników nie byłyby w stanie pomieścić nawet pomieszczenia Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz Spodka. Stąd konieczność wybudowania tymczasowych dodatkowych pomieszczeń.Wybudowane zostanie prawdziwe konferencyjne miasto. Powstanie ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni konferencyjnej.

– Nowa infrastruktura zmieni krajobraz tego miejsca (centrum Katowic – przyp. red.). Będziemy chcieli przygotować mieszkańców do pewnych zmian w organizacji ruchu – zapowiedział Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Minister Kowalczyk poinformował, że obecnie na Śląsku gości techniczna misja ONZ, która sprawdza, czy jak przebiegają przygotowania do Szczytu. Dodał też, że cały czas trwają rozmowy z przedstawicielami policji i straży pożarnej, poświęcone bezpieczeństwu uczestników obrad.

Przedstawiciele miasta liczą, że na przyjeździe do Katowic tysięcy uczestników skorzystają lokalni restauratorzy, hotelarze, czy taksówkarze (wiceprezydent Skiba cytował wyniki badań, z których wynika, że osoby, które przyjeżdżają do Katowic na jakiś czas i nocują tutaj – wydają 400 złotych). Mają też nadzieję na promocję i budowanie pozytywnego wizerunku miasta, co sprawi, że goście Szczytu w przyszłości wrócą na Śląsk.

– Na Katowice będą zwrócone oczy całego świata. Będzie to dla nas wydarzenie bardzo prestiżowe. Bardzo się cieszymy, ale wiemy też, że spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność
– mówił Skiba.

Jednym z wyzwań, któremu będą musiały podołać Katowice jest – zgodnie z podpisaną w maju 2018 r. umową – organizacja transportu dla uczestników COP24.

– To bardzo ważne wyzwanie, gdyż delegaci nie będą zamieszkiwać tylko w Katowicach , ale w całej aglomeracji śląskiej, a nawet w Krakowie – stwierdził Kowalczyk.

Na operatora logistycznego przedsięwzięcia związanego z budową nowej przestrzeni konferencyjnej w Katowicach Ministerstwo Środowiska wybrało Międzynarodowe Targi Poznańskie.

– Zorganizujemy zarówno przestrzenie do debaty, jak i do pracy, wypoczynku oraz przestrzenie cateringowe – zapowiada Tomasz Kobierski, wiceprezes MTP.

Źródło: Portal Samorządowy


dodano: 2018-09-20 06:21:21