Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Wyjątkowo innowacyjne firmy

10 branż, 10 startupów i 40 minut wystąpień – tak w skrócie wyglądało wydarzenie „Startupy w Pałacu”, czyli pierwsze spotkanie polskich startupów w Pałacu Prezydenckim.

Po raz pierwszy w Pałacu Prezydenckim dziesięcioro młodych przedsiębiorców zaprezentowało przed prezydentem Andrzejem Dudą, wicepremierem Mateuszem Morawieckim, inwestorami, urzędnikami oraz ambasadorami swoje wyjątkowo innowacyjne firmy. – Państwo powinno administracyjnie i finansowo wspierać młode, polskie firmy – mówił prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że polskie nakłady na badania i rozwój osiągną co najmniej średnią w UE.

Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP 13 września w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego pojawiło się 10 startupów z różnych branż i zaproszeni goście, by przed Prezydentem RP Andrzejem Dudą, ambasadorami, przedstawicielami spółek Skarbu Państwa, venture capital i aniołami biznesu zaprezentować swoje projekty. Spotkanie miało charakter pitchu, czyli każdy startup miał 4 minuty, żeby jak najlepiej zaprezentować swój projekt.

– Chcemy pokazać, co i kto naprawdę kryje się za hasłem „startupy”. W Pałacu Prezydenckim pokażemy, że startupy to realni ludzie, fantastyczne pomysły i biznesy skutecznie walczące o swoje pozycje na rynku. Firmy chcemy dobrać tak, żeby zaprezentowały różnorodność i dynamikę polskiej sceny startupowej. Wierzymy, że ranga urzędu i miejsca pomoże wspaniale nagłośnić, zarówno biorące udział w akcji startupy, jak i samą ideę przedsiębiorczości technologicznej – mówiła przed spotkaniem Eliza Kruczkowska, Prezes Fundacji Startup Poland.

    O nominacje startupów, którzy wystąpili w Pałacu, Startup Poland poprosiło najważniejszych przedstawicieli społeczności startupowych, edukatorów, przedsiębiorców, inwestorów, dziennikarzy i organizatorów największych technologicznych wydarzeń w Polsce. Swoje kandydatury mogli również zgłaszać same startupy spełniające określone kryteria, rejestrując swój startup na stronie Startup Poland.

Kryteria dla startupów

Żeby wziąć udział w „Startupy w Pałacu”, startup musiał być przedsiębiorstwem technologicznym z kluczowym elementem cyfrowym na etapie wytwórstwa lub dystrybucji (przetwarzanie informacji i pochodne technologie stanowią kluczowy element modelu biznesowego). Firma musiała istnieć na rynku nie dłużej niż 5 lat i mieć na koncie innowacyjny produkt, technologię, model biznesowy lub zoptymalizowany istniejący proces w jednym z wymienionych obszarów:
 • biotechnologia i technologie medyczne,
 • technologie konsumenckie i IoT,
 • cyberbezpieczeństwo,
 • zarządzanie danymi i analityka,
 • technologie edukacyjne,
 • energetyka i technologie dla środowiska,
 • intech,
 • technologie dla przemysłu,
 • technologie dla mediów, komunikacji i rozrywki, robotyka,
 • sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość.
Duża część finałowej grupy to beneficjenci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którzy rozwijali swoje pomysły przy wsparciu ze środków publicznych w ramach programów BRIdge Alfa, Go_Global.pl i LIDER.

Paszportowe wyróżnienia

Prezydent Andrzej Duda nagrodził siedem przedsiębiorstw specjalnym „paszportem” umożliwiającym towarzyszenie mu podczas zagranicznych wizyt.

    Zaproszenie otrzymały: FlyTech UAV – firma m.in. produkująca innowacyjne latające systemy bezzałogowe – drony; Migam – twórca specjalne aplikacji dla osób niesłyszących; Nexbio – firma biotechnologiczna zajmująca się identyfikowaniem organizmów zagrażających uprawom roślinnym. Ponadto zaproszenie otrzymały: Photon – twórcy małego interaktywnego robota sterowanego za pomocą aplikacji mobilnej, który pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie programowania; Elmodis – startup, który tworzy rozwiązanie sprzętowe i programowe poprawiające efektywności maszyn przemysłowych, Kontakt.io – który łączy świat rzeczywisty z Internetem Rzeczy, dostarczając rozwiązania oparte o czujniki iBeacon oraz VoicePin – twórca systemu głosowego potwierdzenia tożsamości klienta i autoryzacji transakcji.

Nagrody przyznał również wicepremier Mateusz Morawiecki. Wręczył je przedstawicielom trzech startupów specjalne „paszporty", które uprawniają do udziału w listopadowym Web Summit w Lizbonie, jednej z największych konferencji w Europie z obszaru nowych technologii i biznesu.

Otrzymały je trzy firmy: Reality Games – studio m.in. produkujące gry, SatAgro – serwis codziennie analizujący pomiary satelitarne NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby dostarczyć gospodarstwom rolnym informacji o rozwoju ich upraw oraz Nano Sanguis – tworzy technologie wytwarzania syntetycznego nośnika tlenu, tzw. sztucznej krwi, która ma również potencjał do stosowania w transplantologii.

– Jeżeli mówimy o tym, w jaki sposób zatrzymać w Polsce młodych ludzi, mówimy o tym, że młodzi, którzy zdobywają doskonałe wykształcenie w Polsce, którzy powinni być naszą przyszłością, opuszczają Polskę i wyjeżdżają za granicę, tam się realizują, tam dostają swoją szansę, a w efekcie pracują dla innych społeczeństw. (...) Jeżeli mówimy, że chcielibyśmy mieć ich tutaj w naszym kraju i że chcielibyśmy, żeby ci, którzy wyjechali, wrócili z zagranicy, to środkiem do tego jest właśnie umożliwienie im prowadzenia działalności w Polsce – podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, startupy są przykładem takiej szansy rozwojowej dla młodych ludzi, szansy osiągnięcia sukcesu w Polsce. Podkreślił, że startupy wymagają wsparcia ze strony państwa. Zaznaczył, że polskie władze są zainteresowane wsparciem młodych przedsiębiorców.

– Doskonale wykształconych, przygotowanych, profesjonalnych inżynierów mamy w Polsce bardzo wielu. Jest wielkim zadaniem, abyśmy ich wspierali, abyśmy im umożliwiali także ekspansję zagraniczną – mówił prezydent. Wyraził nadzieję, że polskie państwo będzie wydawało więcej pieniędzy na badania i rozwój, tak aby osiągnąć, co najmniej średnią w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o nakłady na ten cel, która wynosi 2 proc. PKB.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że celem powinno być, aby Polska nie konkurowała z innymi krajami niskimi kosztami pracy, ale nowoczesną myślą technologiczną i gospodarką oparta na wiedzy.

– Chciałbym, abyśmy z premierem Mateuszem Morawickim, z rządem premier Beaty Szydło i z parlamentem przygotowywali takie rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie firmom zakładanym przez młodych ludzi
– oświadczył. Jak dodał, chodzi zarówno o kwestie administracyjne, znoszenie barier dla biznesu a także wsparcie finansowe i poprzez specjalne programy.

Wicepremier Morawicki zwracając się do młodych przedsiębiorców podkreślił: – Startupy to poważny biznes, zasługujący nie tylko na uznanie i szacunek, ale również na wsparcie. Chcemy wspierać nieszablonowo myślące dziś polskie firmy, które będą wyznaczać standardy jutra w nowoczesnej gospodarce i przemyśle przyszłości.

Wicepremier podkreślił również, że „komponent informatyczny”, związany z nowoczesnymi technologiami, jest oczywistym elementem gospodarki przyszłości.

– My politykę rozwoju opartego o innowacje traktujemy pierwszoplanowo. To przede wszystkim program Start in Poland o wartości blisko 3 mld zł – zapewniał minister rozwoju.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim swoją działalność zaprezentowały też dwa startupy polonijne: polsko-ukraiński i polsko-brytyjski.

Polsko-ukraiński Loot to rozwiązanie, które łączy w sobie technologię oraz funkcjonalny i atrakcyjny interfejs, dzięki któremu zarządzanie pieniędzmi jest znacznie szybsze, intuicyjne. Loot jest zaprojektowany tak, by dać ludziom pełną kontrolę nad ich własnymi pieniędzmi, równocześnie chroniąc przed nadmiernym wydawaniem. Umożliwia on użytkownikom korzystanie z ApplePay, Android Pay, płatności kartą zbliżeniową na całym świecie czy zabezpieczenia ich finansów z wykorzystaniem biometryki. Rozwiązania Loot adresowane jest przede wszystkim do studentów i osób na początku swojej kariery, aby dostarczyć im wygodnych i intuicyjnych narzędzi finansowych.

Zaś polsko-brytyjski Technovator to technologia nadajnika i odbiornika ładujących dostosowane urządzenia przenośne na odległość. Nadajnik tworzy pole elektryczne wokół siebie, kiedy odbiornik wchodzi w zasięg, zaczyna odbierać energię od nadajnika za pośrednictwem niskiej częstotliwości fal radiowych.Cel: opracowanie bezpiecznej dla człowieka frekwencji ładowania dystansowego urządzeń mobilnych.Finałowa dziesiątka wybrana w otwartym konkursie
przez Fundację Startup Poland zaproszona do Pałacu Prezydenckiego:
 1. FlyTech UAV - firma odpowiadająca na potrzeby rynku w zakresie produkcji oraz implementacji innowacyjnych latających systemów bezzałogowych - dronów.
 2. Kontakt.io - łączy świat rzeczywisty z Internetem Rzeczy, dostarczając rozwiązania oparte o czujniki iBeacon.
 3. Migam - dzięki rozwiązaniom firmy strony internetowe i e-usługi stają się dostępne dla wielu osób niesłyszących.
 4. Nano Sanguis - tworzy technologie wytwarzania syntetycznego nośnika tlenu, tzw. sztucznej krwi, która ma również potencjał do stosowania w transplantologii.
 5. Nexbio - jest firmą biotechnologiczną oferującą rozwiązania umożliwiające zidentyfikowanie organizmów zagrażających różnego rodzaju uprawom roślinnym.
 6. Photon - twórcy małego interaktywnego robota sterowanego za pomocą aplikacji mobilnej, który pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie programowania.
 7. Reality Games - studio produkujące gry i firma, która znalazła nowe możliwości komercjalizacji tzw. BIG DATA.
 8. SatAgro - to serwis codziennie analizujący pomiary satelitarne NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby dostarczyć gospodarstwom rolnym informacji o rozwoju ich upraw.
 9. Elmodis - startup, który produkuje zintegrowane rozwiązanie sprzętowe i programowe, monitorujące dane potrzebne do poprawy efektywności energetycznej i operacyjnej maszyn.
 10. VoicePin - system, który może być wykorzystywany dla potwierdzenia tożsamości klienta i autoryzacji transakcji, będący rozwiązaniem tańszym niż inne biometryczne sposoby identyfikacji.


Program Start in Poland

Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Radą ds. Innowacyjności opracowało program Start in Poland - prawie 3 miliardy złotych zostanie zainwestowane w rozwój startupów w Polsce. Firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale również na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej.
    To największy tego rodzaju program w Europie Środkowo-Wschodniej, adresowany również do podmiotów zagranicznych. Program Start In Poland jest marką parasolową, która skupia najważniejsze instrumentarium wsparcia startupów w Polsce. Działania w zakresie instrumentów kapitałowych zostały skonsolidowane i będą realizowane przez Polski Fundusz Rozwoju. Natomiast w zakresie programów akceleracyjnych istotną rolę będzie pełniła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP. Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP


dodano: 2016-09-16 17:49:29