Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Wystartował Europejski Kongres Gospodarczy

W Katowicach rozpoczął się w poniedziałek, 13 maja 2019 r.  Europejski Kongres Gospodarczy – jedno z największych wydarzeń biznesowych w Europie środkowej. Organizatorzy spodziewają się, że 11. edycja kongresu będzie rekordowa pod względem frekwencji – udział zapowiedziało ponad 12 tys. gości. Miejscem debat jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach i pobliska hala widowiskowo-sportowa Spodek.Wśród nurtów tegorocznej debaty znajdą się takie tematy jak rola młodych ludzi w przekształcaniu Europy i przyszłość Unii Europejskiej, zależności między ekspansywnymi technologiami a rozwojem gospodarczym i społecznym, międzynarodowa współpraca gospodarcza czy zagadnienia zrównoważonego rozwoju.

Na program trzydniowego XI kongresu składa się ponad 150 sesji tematycznych z udziałem przeszło tysiąca prelegentów i panelistów, a także liczne wydarzenia towarzyszące. Największe z nich to rozpoczynające się we wtorek European Start-up Days, prezentujące nowoczesne technologie i innowacyjne pomysły na biznes – impreza skupi ok. 3 tys. uczestników. Ponadto zaplanowano wręczenie nagród w konkursach TOP Inwestycje Komunalne i Inwestor bez Granic.

Wśród gości są politycy europejscy, przedstawiciele gospodarczych resortów polskiego rządu, a przede wszystkim inwestorzy, menedżerowie i przedsiębiorcy reprezentujący różne sektory i branże gospodarki oraz szeroką skalę działalności. Bogato reprezentowane jest środowisko samorządowe, w debatach biorą udział specjaliści i eksperci. Kongres co roku budzi zrozumiałe zainteresowanie mediów. Ubiegłoroczną edycję obsługiwało blisko 700 dziennikarzy reprezentujących 150 redakcji z Polski i innych krajów Europy.

W poniedziałkowym panelu inauguracyjnym, zatytułowanym "Nowa Unia – młoda Unia", udział wzięli m.in. były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, szef Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Luca Jahier, była premier Słowacji Iveta Radiczova, minister ds. europejskich Konrad Szymański, a także przedstawiciele organizacji młodzieżowych.

W ramach kongresu odbędą się liczne międzynarodowe fora gospodarcze poświęcone perspektywom rozwoju współpracy Polski i krajów środkowej Europy z Chinami, krajami Afryki czy z państwami Ameryki Łacińskiej. Mowa będzie również o transformacji gospodarczej, energetycznej i społecznej regionów górniczych w Europie – w tym Górnego Śląska, którego stolica już po raz jedenasty jest gospodarzem kongresu.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego od jego pierwszej edycji w 2009 r. jest Grupa PTWP SA. Nad merytorycznym kształtem i jakością agendy kongresu czuwa rada programowa pod przewodnictwem b. premiera i b. przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. XI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach potrwa do 15 maja br. 40 transmisji na żywo. Tysiące spotkań. Bieżące informacje, relacje, komentarze można obserwować na portalu www.wnp.pl. 


Źródło: Europejski Kongres Gospodarczy. Fot. PTWP


dodano: 2019-05-14 07:25:12