Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Wzrost tempa upadłości firm w Polsce

Euler Hermes Collections, spółka z Grupy Allianz, dostawca raportów handlowych, na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego, zbadała sytuację polskich firm w kwietniu przez pryzmat bankructw. W kwietniu upadło 88 firm (wobec 73 w kwietniu 2012 roku), zatrudniających łącznie około 4,2 tys. osób.

Od początku roku ogłoszono upadłość 328 przedsiębiorstw, tj. o 9% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego (300 upadłości).

Z badania wynika:
  • Tempo upadłości wzrasta – porównując sam kwiecień w tym i w ubiegłym roku widać 22% wzrost liczby upadłości (po chwilowej stabilizacji w lutym i w marcu).
  • Liczba bankructw od początku 2013 r. w porównaniu do ub. roku najszybciej rosła w przemyśle (+34%), w handlu hurtowym (+32%) i usługach (+22%).
  • Prawdziwa weryfikacja kondycji spółek – o czym świadczy aż 78% wzrost liczby upadłości spółek akcyjnych (39 w tym roku wobec 22 w ubiegłym w okresie I-IV), w tym notowanych na rynku publicznym.
  • Efekt społeczny upadłości – skumulowane zatrudnienie w firmach, których bankructwo ogłoszono w kwietniu wyniosło łącznie minimum 4,2 tys. osób wg. ostatnich dostępnych danych (a łączny ich obrót za ostatni okres wyniósł ok. 1,4 mld złotych).
  • Upadłości w województwach – wyraźny wzrost w śląskim oraz kujawsko-pomorskim. Odwrotna tendencja na Mazowszu – zdecydowanie mniejsza liczba upadłości w bieżącym roku.

Najwięcej upadłości było w przemyśle. Michał Modrzejewski, dyrektor Działu Analiz Branżowych w Euler Hermes Collections mówi, że: – Mniejszy popyt konsumencki (a więc presja ze strony handlu na obniżki cen) a także sygnały o malejącej dynamice eksportu żywności pogłębiają kłopoty części wytwórców żywności. Największe upadłości przedsiębiorstw z tej branży nie były zaskoczeniem – ich kłopoty znane były od dawna. O ograniczaniu wydatków konsumenckich świadczyć mogą także przypadki upadłości firm produkcyjnych (a także dystrybucyjnych i detalicznych) z sektora odzieżowego, obuwniczego oraz artykułów gospodarstwa domowego i wyposażenia wnętrz.


Źródło: Euler Hermes Collections
dodano: 2013-05-06 11:37:13