Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Złoto da zarobić inwestorom w 2019 roku

Komentarz surowcowy Marka Paciorkowskiego, dyrektora ds. rynków finansowych, Aforti Exchange

Rok 2018 na rynku złota wielokrotnie zaskakiwał inwestorów. Wysokim wycenom złotego kruszcu towarzyszyły równie spektakularne spadki. Bez wątpienia surowiec ten był jednak jedną z najpewniejszych inwestycji 2018 roku. Perspektywy dla złota na 2019 rok są według większości analityków równe pozytywne, o ile geopolityczny scenariusz – z bankami centralnymi czy polityką FED w tle – zrealizuje się zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami.


Głównym czynnikiem zagrażającym wzrostom wyceny złota w 2019 roku może być co prawda kurs dolara i polityka monetarna USA. Jednocześnie wyższe stopy procentowe i umacnianie się amerykańskiej waluty stanowią mocny bodziec dla banków centralnych gospodarek wschodzących do zakupu złota, dywersyfikując tym samym ekspozycję na dolara. Analitycy Aforti Exchange szacują jednocześnie – biorąc pod uwagę m.in. planowaną na 2019 rok politykę FED – duże prawdopodobieństwo tego, że trend wzrostowy USD może ulec w 2019 roku odwróceniu, wspierając tym samym wycenę złota.

Według ekspertów Aforti Exchange, w perspektywie długookresowej złoto może notować wzrosty:
  • w reakcji na niepewność gospodarczą na głównych światowych rynkach, stanowiąc dla inwestorów stabilne aktywo zabezpieczające
  • w odpowiedzi na zakładane osłabienie kursu amerykańskiej waluty, prognozowanej m.in. w oparciu o mniej radykalną politykę FED w odniesieniu do podwyżek stóp procentowych w USA i zwiększanie rezerw złotego kruszcu przez banki centralne

ZŁOTO – analiza długoterminowa

Grudzień 2018 roku zakończył się na rynku złota w wyjątkowo dobrym nastroju, który wpisał się w układ wzrostowy, rozbudowany już od początku 2016 roku. Zdecydowane wybicie notowań złota powyżej strefy 1195–1231 USD oznacza, że mamy do czynienia ze wstępnym sygnałem do ataku na lokalny opór w cenie 1350 USD, który powinien być osiągnięty w najbliższych miesiącach 2019 roku. Potwierdzeniem gotowości do tak silnego ruchu będzie utrzymanie się notowań powyżej 50-proc. zniesienia grudniowych spadków, czyli poziomu 1255 USD.

Biorąc pod uwagę wzrostowy układ techniczny formacji oRGR oraz układ fal, notowania złota powinny dążyć do pokonania bariery 1400 USD i zbliżenie się do głównej linii trendu spadkowego, czyli obecnie w rejon okolic 1440 USD. Jeżeli tak się stanie, prawdopodobnie rynek złota czekałoby przyspieszenie wzrostów, chociaż w tym przypadku duże znaczenie będzie mieć również kurs dolara amerykańskiego, w którym kwotowana jest wycena złotego kruszcu.


Źródło: AFORTI - grupa finansowa, któr specjalizuje się w kompleksowej obsłudze klienta w zakresie finansów osobistych oraz przedsiębiorstw. Treści przedstawione w niniejszym komentarzu eksperckim są prywatnymi opiniami nadawcy i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej wiadomości, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych.


dodano: 2019-01-25 07:27:26