Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Zakaz handlu w niedzielę

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą IQS zdecydowana większość Polaków (ponad 90%) słyszała o projekcie ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę. 60% spośród badanych osób uważa, że potencjalny zakaz będzie dotyczył tylko sklepów i obiektów wielkopowierzchniowych. Z badania wynika również, że znaczna część społeczeństwa robi zakupy zarówno w sobotę, jak i niedzielę, a nawet w Święta. Dokonują zakupów (regularnie lub  czasami): w sobotę – 92%, w niedzielę – 53%, w Wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotą – 59%.

Większość słyszała o projekcie ustawy dotyczącej zakazu handlu. Zdaniem 60% respondentów będzie on dotyczył tylko sklepów i obiektów wielkopowierzchniowych. 21% uważa, że zakaz będzie dotyczył wszystkich sklepów, bez wyjątków. W badaniu pytaliśmy także o argumenty dotyczące opinii na temat ewentualnego zakazu handlu.

Dla osób, które są za całkowitą swobodą handlu w niedziele równie ważne są argumenty natury ekonomicznej (próby regulacji spraw gospodarczych przez rząd zazwyczaj nie kończą się dobrze, zakaz może spowodować wzrost bezrobocia i spadek obrotów w handlu), jak i osobistej (sklepy otwarte w niedzielę są wygodne, głównie ze względu na pracę w dni powszednie).

Zwolennicy ograniczenia handlu w niedziele stawiają prawa pracowników nad własną wygodę. Uważają, że zakupy nie są odpowiednim sposobem spędzania niedzieli, ale dopuszczają możliwość otwarcia niektórych sklepów – zwłaszcza tych, gdzie właściciel sam miałby stanąć za ladą.

Dla osób uważających, że handel w niedzielę powinien być całkowicie zakazany, kluczowe jest prawo pracowników do wolnej niedzieli, znacznie rzadziej powołują się na fakt, że ludzie powinni spędzać czas w niedzielę inaczej niż na zakupach Agnieszka Kowalewska - IQS.

Zwolennicy ograniczonego handlu wskazali, że wśród sklepów które powinny być otwarte w niedzielę należą przede wszystkim: apteki (92%), cukiernie (77%), sklepy na stacji paliw (76%)  oraz sklepy na dworcach (58%) i małe sklepy spożywcze (50%).


Źródło: IQS Sp. z o.o. - Badanie na temat zakazu handlu w niedzielę przeprowadzono przez  IQS Sp. z o.o. w 2016 roku. Projekt wykonany  z wykorzystaniem  panelu internautów Opinie.pl (CAWI online) na próbie N=810 Polaków w wieku 15-50 lat.


dodano: 2016-06-21 07:39:05