Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Zaproszenie na XX Festiwal Nauki

Czego nie wiemy o przestępczości? Jak powstaje nowotwór? Mięso: smaczne i zdrowe czy tylko smaczne? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można uzyskać podczas wykładów, spotkań i wystaw w ramach XX Festiwalu Nauki. Od 24 września do 2 października w wielu miejscach Warszawy – na warszawskich uczelniach, w instytutach Polskiej Akademii Nauk, instytutach branżowych, muzeach – odbędzie się 508 imprez. Niezmienne od lat pozostaje festiwalowe przesłanie, że „brak inwestycji w naukę, to inwestycja w ignorancję“.

Głównym zadaniem Festiwalu było i pozostaje zaprezentowanie pracy naukowców, ich badań i osiągnięć – zarówno tych na skalę polską, jak i światową. Organizowane wydarzenia prezentują najróżniejsze dziedziny nauki – od fizyki i chemii, przez biologię, matematykę, historię, socjologię, archeologię aż po filozofię czy historię sztuki.
Od 24 września do 1 października zaprezentują się m.in. instytuty PAN: Instytut Badań Literackich PAN, Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Instytut Nauk Prawnych PAN, Instytut Slawistyki PAN, PAN Zakład Działalności Pomocniczej w Warszawie, PAN Archiwum w Warszawie, Towarzystwo Naukowe Prakseologii, Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, Instytut Psychologii PAN, PAN Ogród Botaniczny w Powsinie, Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN, Rada Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN.

Poprzez prezentację badań naukowych w otwartej i przystępnej formie organizatorzy poinformują o znaczeniu nauki w budowaniu społeczeństwa wiedzy i dadzą uczestnikom narzędzia umożliwiające krytyczne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość.

I choć nauka nie odpowiada na wszystkie pytania, jakie nurtują myślącego człowieka, jest chyba najbardziej uniwersalnym osiągnięciem ludzkości. Wykorzystywanie jej wyników zmienia życie każdego z nas i oblicze naszej planety. Dlatego organizatorzy uważają, że wyniki badań naukowych, stosowane w nauce metody, ich możliwości i ograniczenia powinny być bardziej zrozumiałe dla wszystkich. Pragną w przystępny sposób ukazać przydatność wiedzy oraz korzyści, jakie możemy uzyskać dzięki właściwemu jej rozwojowi. Również dać asumpt, by zawsze starać się dyskutować o zagrożeniach, jakie niesie wiedza naukowa i o odpowiedzialności za wykorzystanie odkryć naukowych.


Pierwszy Festiwal Nauki w Warszawie odbył się we wrześniu 1997 roku. Trwał dwa dni, w czasie których zorganizowano 72 spotkania. A już rok później, podczas dziesięciu festiwalowych dni, zorganizowano 215 imprez: wykładów, pokazów, warsztatów. Przez kolejne lata warszawski Festiwal Nauki stawał się coraz bardziej zauważalny w mieście, kolejne instytucje organizowały imprezy naukowe, z każdym rokiem zwiększała się też liczba festiwalowej publiczności. W latach 1998-2009 r. przewodniczącą Rady Programowej była prof. Magdalena Fikus, a od 2010 r. prof. Andrzej Mencwel. W 2014 roku na dyrektora Festiwalu została powołana dr Zuzanna Toeplitz z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: Festiwal Nauki


dodano: 2016-09-23 11:03:17