Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Zarządzanie talentami i konkurencyjność regionów

Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 26-28 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „NOWY GLOBALNY PORZĄDEK CZY NOWY GLOBALNY BAŁAGAN? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność". Jakkolwiek debata o konkurencyjności regionów dla pracowników była dość jednolita, część panelistów nie ukrywała, że Polska nie jest „pierwszym wyborem" dla młodych talentów. Anna Wicha (Adecco) wspomniała, że Ranking Global Talent Competitive Index stawia Polskę na 38. miejscu (prowadzą Szwajcaria, Singapur i USA).Były wiceminister polityki społecznej, Profesor Męcina, polemizował, że mamy sporą część kapitału ludzkiego, który jest niewykorzystany - np. dużą cześć kobiet. Jednak bez stałego przyciągania talentów z zagranicy i tworzenia warunków do osiedlania się w Polsce będziemy mieć niedobory na rynku pracy. Ponadto twierdził, że potrzebujemy zainwestować środki publiczne w proces kształcenia ustawicznego. Partnerstwo publiczno-prywatne też może pomóc w tej kwestii. Jeśli zaś chodzi o niż demograficzny, jest to poważny problem, ale prognozy często się nie sprawdzają. Dodał, że kluczem jest szkolić i inwestować w pracowników, a dawanie pracownikom zadań bardziej skomplikowanych motywuje. Kontynuując, Profesor stwierdził, że: „Jeśli nie zaplanujemy polityki migracyjnej a rynek i tak będzie zasysać pracowników z zagranicy to konsekwencją będzie chaotyczny proces migracyjny i powstawianie getto".

Tomasz Drapiński z Citibank zaznaczył, że centra usług w Polsce są jednym z największych pracodawców w Polsce. Pracuje w nich już ponad 280000 ludzi, a 12% osób pracujących w Citibanku to obcokrajowcy. Zmienia się także profil tych osób: kiedyś byli to dyrektorzy zarządzający. Teraz obcokrajowcy pojawiają się na wszystkich poziomach banku, a porównanie kosztów życia do zarobków w Polsce często wypada korzystnie w porównaniu z niektórymi państwami Europy Zachodniej. Dodatkowo zauważalna wcześniej w Polsce strategia rozwoju cywilizacyjnego nadmiernie skoncentrowana na infrastrukturze, stopniowo ustępuje miejsca inwestycjom w człowieka.

Sceptyczny okazał się głos z regionu Pana Wiesława Byczkowskiego, wicemarszałka Województwa Pomorskiego, który zauważył, że niezależnie od naszych działań, talenty i tak będą migrować do krajów anglojęzycznych. W Polsce i regionach nie ma według niego dobrych warunków do rozwoju nauki, która wymaga wielomilionowych nakładów. Cywilizacyjnie województwo zrobiło olbrzymi postęp, ale technologicznie pozostaje zacofane. Nadto, tylko 5% Polaków uczy się przez całe życie, gdy średnia w UE to 15%. W województwie pomorskim szkolnictwo zawodowe zostało zmienione tak, aby było dostosowane to współczesnych potrzeb pracodawców. Jednocześnie promuje się potrzebę otworzenia granic dla przedstawicieli zawodów, których w Polsce brakuje.

Źródło: Konfederacja Lewiatan / Fot. Rainka. Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Liderzy biznesu, decydenci i politycy oraz autorytety świata nauki, kultury i mediów podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów, debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej czy organizacji pozarządowych. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Więcej informacji: www.efni.pl


dodano: 2018-09-28 14:48:38