Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Zeznania podatkowe Polaków za 2017 rok


Z najnowszego raportu KPMG wynika, że już ponad połowa Polaków złoży swoje zeznanie podatkowe PIT za 2017 rok przez internet. Jest to wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim. Z elektronicznego wniosku o przygotowanie zeznania rocznego przez fiskusa (PIT-WZ) skorzystało zaledwie 5% podatników. Zdecydowana większość Polaków jest świadoma, że PIT stanowi źródło dochodów samorządu na terenie którego się rozliczają.– Jak co roku zapytaliśmy podatników jak oceniają stopień trudności rozliczenia się z urzędem skarbowym, z jakich ulg podatkowych korzystają, czy przekazują 1% podatku na cele charytatywne i w jaki sposób wybierają organizacje pożytku publicznego. Postanowiliśmy również zbadać świadomość podatników, odnośnie zagadnienia, iż podatek PIT stanowi źródło dochodów jednostek samorządu terytorialnego – mówi Andrzej Marczak, partner KPMG w Polsce, szef zespołu ds. PIT.

Rośnie liczba Polaków, którzy przekazują swój 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W tym roku aż 82% podatników przekaże swój 1 procent podatku. Skłonność do wsparcia OPP rośnie wraz z dochodami.

Zaledwie 6% ankietowanych podatników rozlicza się poza miejscem zamieszkania. Rośnie liczba osób, które przekazują 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – w tym roku OPP wsparło lub zamierza wesprzeć 82% respondentów. Ponad połowa podatników rozlicza się ze współmałżonkiem. Wypełnienie deklaracji podatkowej nie jest czasochłonne, 68% Polaków nie zajmuje to więcej niż 30 minut – wynika z najnowszego raportu KPMG.Celem badania było poznanie, w jaki sposób Polacy rozliczają swój podatek dochodowy za 2017 rok. Badanie KPMG w Polsce pt. ,,Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2017” zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków. Na pytania odpowiedziały osoby mające obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym za rok 2017. W grupie badanych nie zostały uwzględnione osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS bądź pracodawca. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 21-28.03.2018 r.


Źródło: KPMG. Szczegóły w raporcie ,,Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2017”.


dodano: 2018-04-13 08:09:05