Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Znamy laureatów 4. edycji programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland

Opracowali innowacyjne technologie, teraz mają szansę zainteresować nimi inwestorów z USA. Pięć polskich startupów, laureatów 4. edycji  programu MIT Enterprise Forum Poland, pojedzie w październiku na bootcamp do Bostonu, największego ekosystemu innowacji technologicznych na świecie. Laureaci będą mieli szansę wziąć udział w HUBWEEK, jednym z największych wydarzeń branży technologicznej na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Wśród nagrodzonych firm, znalazł się także zwycięzca konkursu CVC Young Innovator Awards, który otrzymał 100 000 zł na dalszy rozwój biznesu.Na podbój USA

Zakończyła się 4. edycja MIT Enterprise Forum Poland, jednego z największych w Polsce programów akceleracyjnych dla startupów technologicznych. W trakcie DemoDay, które odbyło się 6 lipca w Warszawie, zaprezentowało się w sumie 20 innowacyjnych młodych firm z całej Polski. Akcelerator wybrał pięciu laureatów, którzy otrzymali specjalne bilety na bootcamp w Bostonie. Wśród nagrodzonych technologii znalazły się rozwiązania opracowywane przez startupy:
  1. Booksbox – firma pracująca nad pierwszą wirtualną biblioteką oferującą dostęp do tysięcy podręczników akademickich w modelu płatności per strona.
  2. Genomtec – startup rozwijający urządzenie diagnostyczne oparte na amplifikacji fragmentów DNA i RNA przydatne m.in. w diagnostyce infekcji u ludzi czy w przemyśle rolno-spożywczym.
  3. LifeTone – firma pracująca nad urządzeniem do pomiaru parametrów życiowych dziecka, sygnalizującym sytuacje zagrożenia jego zdrowia.
  4. Plantalux – spółka, która opracowała system doświetlania roślin w uprawach szklarniowych umożliwiający częstsze zbiory.
  5. Solutions 4 Tomorrow – startup rozwijający system pozwalający na bezpieczne lądowanie dronów na ruchomych powierzchniach bez względu na warunki pogodowe.
Podczas DemoDay przyznano także nagrodę publiczności dla zespołu Booksbox, którego prezentacja otrzymała najwięcej głosów od uczestników wydarzenia. Specjalne nagrody od Wrocławskiego Parku Technologicznego otrzymały również startupy: Genomtec, Strigiformes i PROA Technology.

– Kolejna edycja programu MIT Enterprise Forum Poland pokazuje, że w Polsce nadal nie brakuje innowacyjnych i unikalnych w skali światowej rozwiązań. 20 startupów, które przeszły akcelerację w ramach 4. edycji miało okazję dopracować swoje pomysły pod okiem ekspertów, mentorów i partnerów programu. Otwiera to dla nich drogę do komercyjnego sukcesu nie tylko na rynku polskim. Niektórzy z uczestników już odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej, gdzie doceniane są ich innowacyjne rozwiązania. Cieszymy się, że mogliśmy ich wesprzeć na drodze do rynkowego startu
– mówi Magdalena Jabłońska, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, organizatora programu MIT Enterprise Forum w Polsce.

W trakcie 6 sesji warsztatowych 20 młodych firm rozwijających unikalne technologie m.in. dla branży medycznej, rolno-spożywczej czy Przemysłu 4.0 miało możliwość dopracowania modeli biznesowych zgodnie z systematycznym procesem opartym o know-how jednego z profesorów Massachusetts Institute of Technology. Dzięki temu uczestnicy programu zyskali unikalną szansę sprawdzenia swoich projektów jeszcze przed oficjalną komercjalizacją.

100 000 zł na rozwój biznesu!

Nowością w 4. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland był konkurs CVC Young Innovator Awards. Jego celem było nagrodzenie innowacyjnego przedsięwzięcia o wysokiej użyteczności społecznej. Beneficjentem nagrody w postaci czeku o wysokości 100 000 zł na dalszy rozwój biznesu został startup Genomtec. Firma odpowiada na istotny problem społeczny jakim jest niska dostępność i długi czas oczekiwania na wyniki badań diagnostycznych. Zespół opracował przenośne urządzenie, które pozwala na diagnostykę m.in. infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybic czy mutacji genetycznych w dowolnym miejscu w ciągu zaledwie 20 min, bez konieczności wcześniejszego przygotowania próbki materiału biologicznego. Celem, jaki przyświeca firmie, jest umożliwienie jak najszybszego określania etiologii chorób zakaźnych.

– Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia – wyznaje Miron Tokarski, CEO Genomtec. – To daje dużą motywację do działania i szansę na to, że nasze założenia i pomysły będą mogły zostać zastosowane w większej skali. Mamy nadzieję, że nasze urządzenie przyczyni się do poprawy diagnostyki i pozwoli na uratowanie
zdrowia wielu osobom.


– Szukaliśmy takich pomysłów, które są w stanie osiągnąć realny sukces biznesowy, a jednocześnie realizować ważne cele społeczne. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć dalszy rozwój Genomtec, ponieważ firma zbudowała interesujący model biznesowy, który odpowiada na niezwykle ważne wyzwania z obszaru zdrowia, dodatkowo dużą siłą Genomtec jest także doskonale dobrany międzypokoleniowy zespół ekspertów. Poziom konkursu CVC Young Innovator Awards rośnie, co jest dowodem na bardzo duży potencjał polskich startupów – mówi Krzysztof Krawczyk, szef funduszy CVC Capital Partners w Polsce.

Ścieżki do rozwoju

W 4. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland akceleracja realizowana była w czterech ścieżkach branżowych i w ścieżce ogólnej. Partnerem głównym programu i jednocześnie partnerem branżowym ścieżki dla startupów z branży finansowej był PKO Bank Polski.

– Dzięki zaangażowaniu w projekt partnerów takich jak PKO Bank Polski, rodzime startupy zyskują możliwość szybszego rozwoju proponowanych przez siebie rozwiązań. Najlepsze z firm otrzymują szansę na „wyskalowanie” swojego biznesu dzięki ścisłej współpracy nad wdrożeniem ich technologii w strukturach banku – mówi Grzegorz Pawlicki, Dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

Ścieżkę Energia wsparła Grupa PGNiG, partnerem ścieżki Zdrowie była Grupa Adamed, a akcelerację w ścieżce Agritech wspierał fundusz Agritech Hub. Ścieżka Industry 4.0 dla startupów technologicznych z Dolnego Śląska była realizowana z udziałem takich firm, jak: Balluff, FANUC Polska, fundusz ValueTech, Nokia, Wrocławski Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Olesińscy & Wspólnicy, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators.

Partnerami wspierającymi 4. edycję programu byli: Visa, fundusz CVC Capital Partners oraz Campus Warsaw. Z kolei partnerami merytorycznymi – Wardyński i Wspólnicy, EUPATENT.PL, Hasik Rheims & Partners, Contilo, Novismo i Extended DISC Polska. Treningi sprzedażowe dla startupów przeprowadzili eksperci z Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Sandler Training – Twarowski & Posmyk. Szkolenia z zakresu lean startup czy produktów docelowych przeprowadziła firma Innovatika. Ponadto akcelerację wsparły organizacje: Fundacja PKO Banku Polskiego, kancelaria CMS Law.Tax, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP).


Źródło: MIT Enterprise Forum Poland – jeden z największych w Polsce programów akceleracyjnych stanowiący część globalnej sieci MIT Enterprise Forum. Program, realizowany oparciu o know-how MIT w Bostonie, zapewnia polskim startupom naukowo-technologicznym na wczesnym etapie rozwoju wsparcie w zakresie rozwoju ich modelu biznesowego. MIT Enterprise Forum Poland umożliwia też rozwijanie pomysłów dzięki współpracy z największymi polskimi i międzynarodowymi firmami. Operatorem programu jest Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej.


dodano: 2018-07-11 06:33:55