Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Żeby Polskę brzuch nie bolał


Powinniście być amerykańskim klinem wbitym między Niemcy a Rosję. Chcecie być sojusznikiem Niemiec? Życzę powodzenia, ale pamiętajcie o historii. Z politologiem George’em Friedmanem rozmawia Witold Gadomski.


Jak światowy kryzys zmienia układ sił w świecie? Kto z niego wyjdzie wzmocniony, a kto osłabiony?
- Na sile zyskała Rosja, ale w ostatecznym rachunku nie będzie w stanie tej siły utrzymać. Trzy kraje położone blisko Rosji mają szczególne możliwości, by przekształcić się w ważne regionalne potęgi: Japonia, najsilniejszy kraj w Azji Wschodniej, Turcja, która kiedyś była liderem świata islamskiego i bardzo szybko się rozwija, i oczywiście Polska. Wasz kraj ma specjalną pozycję, podobnie jak Korea Południowa. W latach 50. Korea Południowa była krajem bardzo biednym, dziś jest wielkim mocarstwem przemysłowym. Swój sukces zawdzięcza specjalnym stosunkom z globalnym mocarstwem, Stanami Zjednoczonymi. Sądzę, że podobne relacje rozwijają się między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Mamy wspólne interesy. Polska chce utrzymać suwerenność, leżąc w bardzo niebezpiecznym miejscu, a USA z własnych powodów chcą, by Polska suwerenność utrzymała. Przez najbliższe 20 lat będziemy starali się zbudować odpowiednie stosunki między naszymi krajami, opierając się nie tylko na zaufaniu, lecz także na wspólnych interesach. W miarę jak reszta Europy wejdzie w fazę schyłkową, Polska będzie zajmowała strategiczne miejsce.

W jaki sposób relacje między Polską i Stanami mogą pomóc w rozwoju naszej gospodarki? Stany zajmują dalszą pozycję wśród partnerów handlowych Potoki.
- Niech pan myśli o historii w kategoriach pokoleń. Niech pan się cofnie o kilkadziesiąt lat wstecz i zastanowi, czy przewidywał pan obecną sytuację. Relacje między Polską i Stanami będą ewoluowały wciągu najbliższych 20 lat. W tym czasie Europa wciąż będzie się borykała z problemami ekonomicznymi. Włochy i Niemcy nie będą w stanie wesprzeć rozwoju Polski Proszę pamiętać o dwu krajach: Korei Południowej i Izraelu. Oba dzięki specjalnym stosunkom ze Stanami w ciągu dwu pokoleń wydźwignęły się z ubóstwa i stały się regionalnymi potęgami. Polska zaczyna ze znacznie wyższego poziomu.


George Friedman jest amerykańskim politologiem, autorem wielu książek, m.in. .Tajna wojna Ameryki" i „Następne 100 lat. Prognoza na XXI wiek”. W Polsce ukazała się właśnie jego nowa książka .Następna dekada. Gdzie byliśmy i dokąd zmierzamy" (Wydawnictwo Literackie). W 1996 r. założył prywatną agencję wywiadowczą Stratfor (Strategic Forecasting, Inc.), której jest dyrektorem generalnym.

George Friedman wziął udział w Europejskim Forum Nowych Idei, które 28.09.2012 zakończyły się w Sopocie.

Czytaj całość:
„Gazeta Wyborcza”, 29-30.09.2012  – Magazyn, str. 28-29 - „Żeby Polskę brzuch nie bolał”.
Z George'em Friedmanem rozmawia Witold Gadomski.

dodano: 2012-09-29 11:53:07