Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
MŚP sięgnęły po granty z NCBR

Dzięki Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju coraz więcej firm z sektora MŚP rozpoczyna działalność innowacyjną. Agencja wykonawcza MNiSW ogłosiła wyniki konkursu „szybkiej ścieżki” dedykowanego tzw. małym projektom spoza województwa mazowieckiego. W rozstrzygniętym właśnie konkursie na niższym niż zazwyczaj poziomie ustalono minimalną wartość projektu – było to 300 tys. zł – co pozwoliło znacznie poszerzyć krąg wnioskodawców.

Ostatecznie, w wyniku oceny merytorycznej do dofinansowania zostało rekomendowanych 119 projektów, które łącznie otrzymają ponad 100 mln zł.
 
– Wyniki konkursu pokazują, że małe i średnie polskie firmy chcą inwestować w innowacje. To bardzo dobra wiadomość, ale również potwierdzenie dla nas, że warto wspierać takie przedsięwzięcia. Liczymy na to, że dzięki ustawom o innowacyjności, a także Konstytucji dla Nauki, innowacyjnych, polskich projektów, odnoszących sukcesy międzynarodowe będzie przybywać – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
 
„Szybka ścieżka” jest flagowym konkursem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Innowacyjne projekty, obejmujące prace B+R i mające potencjał komercjalizacji ich rezultatu, miały szansę otrzymać fundusze w wysokości nawet 1,2 mln zł. Dla wielu z nich są to środki, bez których dalszy rozwój stanąłby pod znakiem zapytania.
 
– Przełamujemy innowacyjny monopol dużych przedsiębiorstw. Chcemy pokazać, że produkty i technologie autorstwa małych firm to rozwiązania dobrze zaprojektowane i przemyślane. Potencjał drzemiący w sektorze MŚP powinien być jak najlepiej wykorzystany dla rozwoju naszej gospodarki, dlatego wspieramy realizację obiecujących projektów małych firm – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.         
 
Za sprawą prostych zasad, wysokiej alokacji i krótkiego terminu rozpatrywania wniosków „szybka ścieżka” pozostaje jednym z najpopularniejszych programów grantowych dla przedsiębiorców w Polsce. W dotychczas prowadzonych naborach dofinansowanie o łącznej wartości przekraczającej 3 mld zł, uzyskało już ponad 500 projektów w całym kraju
.
 
Źródło i więcej informacji oraz pełna lista rankingowa dostępne są na stronie NCBR.


dodano: 2017-12-21 07:22:37