Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Od Redaktora

Jerzy ByraWykryć patogen jak najwcześniejWprawdzie dzisiaj zajmuje nas przede wszystkim pandemia koronawirusa, który pustoszy gospodarkę, ale co roku wraz ze wzrostem temperatur zwiększa się również liczba zachorowań na schorzenia przenoszone przez kleszcze. Lekarze przypominają, że borelioza przenoszona przez kleszcze daje podobne do COVID-19 objawy grypopodobne. Ostrzegają, aby skupiając się na zapobieganiu infekcji koronawirusowej, nie zbagatelizować objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu chorobą odkleszczową.

Tym bardziej, że jak wskazują wyniki badań, bezpośrednią przyczyną szerokiego rozprzestrzenienia się kleszczy i wzrostu ryzyka zachorowań przenoszonych przez nie infekcji, także w zimie, staje się wzrost temperatur obserwowany w efekcie ocieplenia klimatu. Wystarczy kilka dni ze średnią temperaturą ok. +5°C, żeby kleszcze się uaktywniły. W związku z tym naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwracają uwagę, jak ważne dla leczenia chorób odkleszczowych jest wczesne wykrycie patogenów powodujących groźne choroby w organizmie ukąszonej osoby. Przenoszone przez kleszcze bakterie Borrelia w krwi człowieka można wykryć do około dwóch tygodni po ukąszeniu. Jeśli w tym czasie zostaną przeprowadzone badania diagnostyczne, pozwalą wykryć materiał genetyczny patogenów zanim pojawią się specyficzne przeciwciała. Piszemy o tym szerzej w rozmowie z dr hab. Renatą Welc-Falęciak, współzałożycielką i właścicielką Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab Spółka z o.o., spółki spin-off Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nasza rozmówczyni, to jedna z najzdolniejszych polskich badaczek, która została między innymi stypendystką 19. edycji międzynarodowego programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. W ramach programu przyznawane są nagrody kobietom, które prowadzą badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu. Między innymi za prowadzenie innowacyjnych projektów badawczych dotyczących zwalczania niebezpiecznych infekcji wirusowych i zakażeń pasożytniczych u ludzi, nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych i nowych terapii nowotworu nerki. Dr hab. Renata Welc-Falęciak została wyróżniona za pracę „Różnorodność genetyczna patogenów u kleszczy i ich żywicieli, w tym u ludzi o różnym statusie immunologicznym oraz ocena ryzyka infekcji w drodze transfuzji krwi”. Obecnie badaczka pracuje nad opracowaniem innowacyjnych, a zarazem nieinwazyjnych metod wykrywania markerów zakażeń pasożytniczych.   

Polecając rozmowę z prof. Welc-Falęciak, jako przykład wybitnego udziału kobiet w rozwoju nauki i praktycznym wykorzystaniu ich badań, polecamy również uwadze dalsze strony „Prestiżu”. Między innymi zastanawiamy się tam, dlaczego pomimo wielu wspaniałych innowacyjnych wynalazków polskich naukowców, Polska w rankingu innowacyjności wynalazczości znajduje się w Europie na 4. miejscu od końca. Piszemy o działalności firm w postcovidowej rzeczywistości, i jak ten covid stworzył bombę zegarową niewypłacalności; o recesji, która na dobre rozpocznie się wtedy, kiedy skończą się pieniądze z rządowych tarcz; o zaaprobowaniu pracy zdalnej zarówno przez pracowników, jak i pracodawców; ale i o tym, że co druga osoba chce wyjechać do pracy za granicę z powodu utraty zatrudnienia.

Piszemy także o niestabilności przepisów regulujących prowadzenie biznesu; o złej kondycji sektora bankowego; o cyberbezpieczeństwie w czasie pandemii i rewolucji cyfrowej, która dopiero się zaczyna. Wydanie tradycyjnie kończymy felietonem prof. Ewy Lewandowskiej-Tarasiuk. Tym razem o języku, który, jak pisze – zaniedbujemy. Zapominamy, że jest on w komunikacji międzyludzkiej wizytówką człowieka, sejsmografem naszych nastrojów, czułym instrumentem rejestrującym wszystko to, co dzieje się wokół nas. Tylko szkoda, że nie ma dnia, by do naszych uszu nie dochodziły słowa inwektywy, byśmy nie byli zalewani potokiem słownego chamstwa, które nader często objawia się w słownictwie i związanej z nim agresji zachowań.
(wrzesień 2020)