Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Felietony
Możemy odetchnąć!

Jerzy Byra


Tak przynajmniej twierdzą ekonomiści. Uważają, że polska gospodarka wpłynęła na wody stabilnego wzrostu. Czy to znaczy, że przedsiębiorcy rzeczywiście mogą odetchnąć z ulgą? Nie muszą już się obawiać drugiego dna kryzysu? Gdyby wierzyć ośrodkom analitycznym – wszystko na to wskazuje. Z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wynika, że w 2011 r. PKB wzrośnie o 3,7 proc., a w 2012 o 4,1 proc. Bezrobocie spadnie z obecnych 13,1 proc. do 9,9 proc. Co już się sprawdza, bo resort pracy szacuje, że stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 12,6 proc. I, jak mówi Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes IBnGR, przed nami okres mocnej, stabilnej koniunktury. Wprawdzie zastrzega, że bez fajerwerków, bo dwa minione lata marazmu zrobiły swoje, ale zapowiada optymistyczny scenariusz. Podobnego zdania są prawie wszystkie banki komercyjne, Narodowy Bank Polski i Ministerstwo Finansów. Wszyscy prognozują wzrost gospodarczy na poziomie bliskim 4 proc. W minionej dekadzie gospodarka rosła średnio o 3,9 proc.
    Martwić tylko może, że w ślad za poprawą finansową przedsiębiorstw i wzrostem zatrudnienia nie idą oszczędności budżetowe. Biurokracja ciągle się rozrasta. Przeciętne zatrudnienie w administracji publicznej wzrosło w 2010 r. o 2,8 proc. Według najnowszych danych GUS wynosi 440,5 tys. osób.   
    Natomiast optymizmem napawa handel z zagranicą. Z badań HSBC wynika, że 57 proc. polskich eksporterów i importerów spodziewa się w najbliższych miesiącach wzrostu przychodów. Tylko 9 proc. oczekuje spadku. Co znamienne, z przebadanych krajów UE, pod względem optymizmu wyprzedzamy nawet Niemcy, Francję i Wielką Brytanię.
    Optymistyczne jest również wznowienie przyznawania Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Prezydent Bronisław Komorowski dotrzymał przedwyborczej obietnicy. „Prestiż”, patronując nagrodzie przez wszystkie lata jej przyznawania (1998–2005), z radością wita więc powrót tej nagrody nagród i od razu poświęca należne jej randze miejsce. Poczynając od idei nagrody, przez przypomnienie dotychczasowych laureatów, po zaprezentowanie tegorocznych nominowanych.   
    Wznowienie tego polskiego gospodarczego Nobla obudowaliśmy omówieniem priorytetów polskiej Prezydencji w UE oraz ważnym dla rozwoju gospodarki tematem inwestycji zagranicznych. Ze sztandarowym przykładem International Paper Kwidzyn, laureata Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w 2003 r., jako udanej inwestycji zagranicznej będącej wzorem efektywności. Poza tym zwracamy uwagę na potencjał rozwojowy Polski pod względem kapitału intelektualnego. Publikujemy materiały o zarządzaniu reputacją, między innymi o wpływie osoby szefa na reputację i wartość firmy; wspomnienie o naszym genialnym informatyku i elektroniku Jacku Karpińskim oraz inne ciekawe pozycje z reportażem i felietonem włącznie. (czerwiec 2011)


dodano: 2012-03-08 10:01:23