Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Po raz 31. w blasku szabel

10 sierpnia br. w Belwederze, rezydencji Prezydenta RP w Warszawie, po raz 31. najlepsi polscy rolnicy, agroprzedsiębiorcy i przedstawiciele szeroko rozumianej obsługi wsi i rolnictwa przechodzili pod szpalerem „szablowym” (utworzonym przez laureatów minionych 30. edycji konkursowych) po odbiór przyznanych im agrobiznesowych nagród Agroprzedsiębiorca RP. Nagrodami, w zależności od kategorii konkursowej są buzdygan,  szabla oficerska i metalowy dyplom konkursowy.



Od 31 lat celem konkursu Agroprzedsiębiorca RP, który w latach 1991–2007 nosił nazwę Agrobiznesmen Roku, jest: wyłanianie, nobilitowanie i promowanie najlepszych polskich rolników i agrofirm. Najlepszych – tzn. takich, którzy potrafili zbudować na wysokim poziomie swoje warsztaty pracy, korzystając przy tym umiejętnie z funduszy przedakcesyjnych i unijnych, którzy osiągają wysokie efekty produkcyjne i którzy pod każdym względem mogą służyć za wzór do naśladowania dla innych.
O wysokiej randze konkursu Agroprzedsiębiorca RP świadczą też późniejsze ogromne dokonania jego laureatów, którzy po latach stają się swoistymi wizytówkami polskiego rolnictwa i agrobiznesu.



Organizatorami konkursu Gali Agroprzedsiębiorca RP są: Stowarzyszenie AgroBiznesKlub reprezentowane przez Przewodniczącego Rady Janusza Gołosa i Prezydenta Macieja Paradowskiego oraz Redakcja Magazynu Ludzi Przedsiębiorczych AGRO reprezentowana przez redaktora naczelnego Leona Wawreniuka, pomysłodawcę i współtwórcę konkursu Agroprzedsiębiorca RP. Honorowy Patronat nad Galą  konkursu Agroprzedsiębiorca RP 2021-2022 objął Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Henryk Kowalczyk.



Nagrodami, w zależności od kategorii konkursowej są buzdygan bądź szabla oficerska oraz metalowy dyplom konkursowy. Wręczali je: szefowa Kancelarii Prezydenta RP Pani Grażyna Ignaczak-Bandych oraz  sekretarz stanu w MRiRW Pan Ryszard Bartosik. Ponadto laureaci konkursu Agroprzedsiębiorca RP 2021-2022 otrzymali: dyplom Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  oraz listy gratulacyjne Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.



Nagrody, dyplomy i listy wręczali: Ryszard Bartosik - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (na zdjęciu - przemawia), Grażyna Ignaczak-Bandych - szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Jan Krzysztof Ardanowski - poseł, szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, Halina Szymańska - prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Waldemar Humięcki - dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Aleksandra Hadzik - prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.   

LAUREACI KONKURSU „AGROPRZEDSIĘBIORCA RP 2021-2022”




W kategorii Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2021-2022

(w której symboliczną nagrodą jest buzdygan) laureatami zostali:

KAROL PAWLAK - założyciel i twórca innowacyjnego na skalę międzynarodową rodzinnego imperium ogrodniczego Vitroflora z główną siedzibą w Trzęsaczu k. Bydgoszczy, uhonorowany  przed 30 laty szablą oficerską Agrobiznesmena Roku. W branży kwiaciarskiej nosi tytuł: Król gerber i Cesarz klonowania kwiatów w Polsce.

JÓZEF GROT- założyciel w 1990 r., twórca i współwłaściciel potężnego Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „Grot” w Starowej Górze k. Łodzi, którego niezmienną misją pozostaje zapewnienie produktów najwyższej jakości, wytworzonych z mięsa od polskich hodowców.

MARZENA i JANUSZ ZALARSCY - współwłaściciele Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” w Nowej Wsi Szlacheckiej w woj. małopolskim, którego największym atutem są wyroby tradycyjne – lokalne i regionalne. Dzięki stosowaniu specjalnie wyselekcjonowanych mięs i starannie dobieranych przypraw, wiele z nich zyskało miano wyrobów luksusowych. Znakiem firmowym ZPM Płatek jest kiełbasa Lisiecka.


W kategorii Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2021-2022
(w której główną nagrodą jest szabla oficerska) laureatami zostali:

EDWARD BAJKO - prezes Zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim w woj. lubelskim, który z macierzystą firmą związany jest od ponad 35 lat i przeszedł w niej wszystkie szczebla zarządzania.  SM Spomlek, to jeden z największych i najsilniejszych graczy na polskim rynku mleczarskim oraz zdecydowany lider w kategorii producentów serów długo dojrzewających.

BARBARA i RYSZARD GRZESIK - współtwórcy i współwłaściciele dynamicznie rozwijającej się rodzinnej Szkółki Roślin Ozdobnych Eko-Garten w Lipnicy Górnej w woj. małopolskim. Szkółka zajmuje się również projektowaniem, zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz terenów zieleni. W ramach dodatkowej działalności gospodarczej Barbara i Ryszard Grzesik prowadzą w miejscowości Buczyna hodowlę zarodową jelenia szlachetnego (karpackiego), która aktualnie liczy ok. 250 sztuk.

KRZYSZTOF KRAWIEC - twórca i współwłaściciel rodzinnej firmy Krawiec Traktor s.c. w Paciorkowej Woli Nowej w woj. mazowieckim. Firma zajmuje się produkcją ciągników Kraft. Krzysztof Krawiec posiada także 100-hektarowe gospodarstwo rolne ukierunkowane na towarową produkcję roślinną (zboża, kukurydza, rzepak).

JAROSŁAW MARCINIAK - prezes Zarządu  Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej CUIAVIA w Inowrocławiu w woj. kujawsko-pomorskim, który konsekwentnie realizuje rozliczne przemiany techniczne i technologiczne w praktyce. Jest bardzo dobrze postrzeganym producentem nabiału w całej Polsce i zdolnym konkurować na rynku europejskim. Wiodące produkty z Inowrocławia to: mleko świeże, mleko w proszku, masło, maślanka, twarogi, serki homogenizowane i jogurty.

IRENA MIEDZIŃSKA - prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART-MILK w Sieradzu w woj. wielkopolskim, związana z sieradzką OSM od 43 lat. Dzięki podjętym na szeroką skalę inwestycjom udało się zbudować mocną pozycję sieradzkiej spółdzielni na rynku mleczarskim. Obecnie w szerokiej ofercie znajdują się o wysokiej jakości: mleka, masło, śmietany i śmietanki UHT, napoje fermentowane, serki homogenizowane, serki kanapkowe, twarogi oraz wyroby w proszku.

STANISŁAW NAJDA - twórca i współwłaściciel wielobranżowej firmy SONAROL Sp. j. Najda w Jeziorku w woj. podlaskim, zajmującej się  produkcją dla budownictwa, rolnictwa i przemysłu. Od 1997 r. Stanisław Najda związany jest z branżą rolniczą – początkowo jako producent części do maszyn rolniczych oraz automatycznych poideł dla bydła i trzody chlewnej, obecnie zaś jako producent ładowaczy czołowych oraz osprzętu do ładowaczy, ładowarek i miniładowarek.

ANNA i MIROSŁAW PELCZAR - założyciele i współwłaściciele niekonwencjonalnej firmy M. Chocolatier Anna Pelczar w Korczynie w woj. podkarpackim, specjalizującej się w produkcji czekolad ręcznie robionych, trufli, pralin i czekolad pitnych pod różną postacią, a także wielu innych czekoladowych słodkości, dostępnych w założonych przez siebie Pijalniach Czekolady w Korczynie, Rzeszowie i Sanoku.

JANUSZ ZAKRZEWSKI - prezes i współwłaściciel Evergreen Solutions Sp. z o .o. w Pyrzycach w woj. zachodniopomorskim, od ponad 16 lat aktywnie związany z branżą nawozową oraz przemysłem utylizacyjnym. Jego firma postawiła sobie za ambitny cel świadczenie usług w zakresie zagospodarowywania i przetwarzania odpadów, w tym komunalnych osadów ściekowych i biomasy poprodukcyjnej z przemysłu rolno-spożywczego oraz oczyszczalni ścieków,  poprzez wykorzystanie innowacyjnej opatentowanej autorskiej metody technologicznego pozyskiwania nawozu z odpadów.


W kategorii Zasłużony Promotor agrobiznesu RP
(w której główną nagrodą jest szabla oficerska) laureatami zostali:

MIROSŁAW DĘBSKI - wybitny fizjoterapeuta, mgr rehabilitacji ruchowej, ortopedyczny terapeuta manualny i instruktor międzynarodowego Kaltenborn-Evjenth Orthopaedic Manual Therapy (OMT), kierownik Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. prof. F. Kaltenborna w Klinice Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" w Ciechocinku oraz autor internetowej "Szkoły Pleców Pod Tężniami". Do tego autor i tłumacz licznych fachowych książek i podręczników.

Dr hab. inż. JERZY GRABIŃSKI, prof. IUiNG - pracownik naukowy w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach w woj. lubelskim specjalizujący się w problematyce produkcji zbóż, sekretarz Rady Ekspertów przy Polskim Związku Producentów Roślin Zbożowych, także  specjalista od klimatu.


Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”

Poza nagrodami głównymi, na wniosek AgroBiznesKlubu wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi przyznał laureatom konkursu Agroprzedsiębiorca RP oraz ich współpracownikom Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaki wręczył Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymali je: Julian Andrzejewski, Mirosław Dębski, Dawid Grot, Dominik Grot, Małgorzata Jasek, Stanisław Najda, Andrzej Wydrzyński i Janusz Zakrzewski.



W imieniu wszystkich uhonorowanych laureatów i wyróżnionych w konkursie Agroprzedsiębiorca RP podziękował Karol Pawlak, tegoroczny Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2021-2022.



31. uroczystą Galę konkursu Agroprzedsiębiorca RP, zaszczycili parlamentarzyści, przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych – szczebla centralnego, wojewódzkiego i gminnego, reprezentanci organizacji rolniczych, doradztwa rolniczego i nauki, świata dyplomacji oraz mediów. Gala zakończyła się w ogrodach Belwederu degustacją wyrobów przygotowanych m.in. przez laureatów konkursu Agroprzedsiębiorca RP.


dodano: 2022-08-11 07:17:49