Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Polscy naukowcy w walce z COVID-19

Naukowcy z całego świata szukają sposobów na pokonanie koronawirusa COVID-19. Wyzwanie podejmują także polscy badacze – wśród których są laureatci programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr inż. Dawid Nidzworski z firmy SensDx, prof. Jacek Jemielity z Uniwersytetu Warszawskiego i dr hab. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Prof. Marcin Drąg, laureat Nagrody FNP 2019, wraz ze swoim zespołem z Politechniki Wrocławskiej, prowadził badania nad wirusem COVID-19 od lutego br. W wyniku prac naukowcom udało się zidentyfikować enzym (proteazę), który jest niezbędny do namnażania się koronawirusa. Zablokowanie działania tego enzymu powoduje, że wirus ginie. To niezwykle istotne odkrycie dla opracowania bardzo szybkiego testu diagnostycznego oraz – w przyszłości – leku na koronawirusa. Poszukiwanie leku-inhibitora proteazy, zespół prof. Drąga rozpoczął wśród leków już dopuszczonych do stosowania w przypadku innych schorzeń. Wyniki dotyczące proteazy wirusowej osiągnięto tak szybko dzięki platformie technologicznej – Hybrydowej Kombinatorycznej Bibliotece Substratów, za stworzenie której prof. Drąg otrzymał w 2019 r. Nagrodę FNP w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.

Skutecznych metod w walce z koronawirusem poszukują także naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród nich jest prof. Krzysztof Pyrć, szef Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, laureat programów START i POWROTY/HOMING. Pod jego kierunkiem w krakowskim ośrodku prowadzone są prace mające na celu zrozumienie w jaki sposób dochodzi do zakażenia, co determinuje patogenność koronawirusa już na wczesnych etapach zakażenia, w jaki sposób się on replikuje i dostaje do narządów. Na badania wirusologiczne Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało Centrum Biotechnologii 25 mln zł. Wyniki swoich analiz naukowcy chcą wykorzystać do stworzenia szybkiego i skutecznego testu wykrywającego koronawirusa do stosowania poza laboratorium.

W tym celu nawiązali współpracę z firmą SensDx, która została stworzona przez dra inż. Dawida Nidzworskiego, laureata programów  START, IMPULS i VENTURES. Firma ta ma już na swoim koncie wiele skutecznych, szybkich i prostych w obsłudze testów do wykrywania patogenów, wywołujących określone choroby, m.in. test do wykrywania wirusa grypy. Swoją wiedzę i doświadczenie chce teraz wykorzystać do stworzenia specyficznego, szybkiego i czułego testu na koronawirusa, który pozwoliłby na szybki przegląd w miejscach, w których nie jest możliwe przeprowadzenie pełnej diagnostyki, np. na lotnisku.

Prof. Pyrć współpracuje też z grupą badaczy, wśród których są prof. Jacek Jemielity z Uniwersytetu Warszawskiego, laureat programu TEAM, oraz prof. Piotr Zielenkiewicz z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN i prof. Bogusław Szewczyk z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Razem rozpoczęli już prace nad nowego typu szczepionką RNA skierowaną przeciw wirusowi COVID-19.

W poszukiwaniu skutecznego leku na COVID-19 uczestniczyć też będzie dr hab. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, laureat programu TEAM. Otrzymał on grant Exscalate4CoV w wysokości ok. 3 mln EUR z programu „Horyzont 2020” i będzie prowadził badania we współpracy z partnerami z 17 wiodących europejskich instytucji naukowych.


Źródło: Fundacja na rzecz Nauki Polskiejdodano: 2020-03-19 06:31:14