Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Przemysłowy Internet rzeczy

Szczecińska firma BKF stworzyła inteligentny system monitorujący pracę urządzeń przemysłowych i ich operatorów, z którego korzystają już duże przedsiębiorstwa produkcyjne. – Jeśli chcemy, żeby nasza gospodarka była konkurencyjna, musi szerzej otworzyć się na nowe technologie. Nie powinniśmy mieć kompleksów, mamy niezwykle zdolnych i pracowitych ludzi, którzy się tym zajmują – uważa Piotr Andrzejewski, prezes zarządu BKF.

System EBKF Fleet Manager to nic innego jak praktyczne zastosowanie koncepcji, która staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Chodzi o tzw. Internet rzeczy (IoT), zakładający możliwość komunikowania się między sobą różnych urządzeń. Oczywiście za pośrednictwem sieci.
 
Jak to działa w praktyce?
 
Internet rzeczy jest już wykorzystywany w przemyśle. Jednak niewiele firm, szczególnie tych polskich, wie jak tę koncepcję wykorzystywać w prowadzonym przez siebie biznesie. A szkoda, gdyż eksperci są przekonani o tym, że w przemysłowym Internecie rzeczy drzemie ogromny potencjał.

Stworzył go kilkuosobowy zespół programistów (nazwany EBKF). W każdym urządzeniu (np. spawarki, wtryskarki, zmywarki, wózka widłowego) instaluje się specjalną płytkę. Na niej gromadzone są wszystkie informacje o maszynie, które nas interesują. Mogą to być np. dane o czasie pracy urządzenia czy natężeniu prądu. Potem, za pomocą Internetu, informacje zgromadzone na płytkach transmitowane są do programu stworzonego w chmurze obliczeniowej. Tam są przetwarzane i analizowane.

– Wszystkie dane są widoczne w specjalnej aplikacji – wyjaśnia Andrzejewski. – Można z niej korzystać za pomocą komputera, tabletu czy smartfona i – w czasie rzeczywistym – śledzić informacje, które są pokazywane w atrakcyjnej formie wykresów.

Dzięki implementacji inteligentnego systemu można m.in. na bieżąco sprawdzić jakość pracy urządzeń oraz czas pracy i lokalizację osób, które z nich korzystają. Przynosi to firmie wiele korzyści. Jakie? Chodzi o rozliczanie pracowników za dokładny czas pracy, obniżenie kosztów produkcji, optymalizację procesów służących wydajności pracy.


Źródło: BKF


dodano: 2018-05-09 05:31:50