Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Felietony
Trenuj, by otwierać „pliki”...

Ewa Lewandowska-Tarasiuk


Treningi skutecznych zachowań komunikacyjnych robią ogromną karierę, bowiem ludzie coraz bardziej przekonują się o tym, iż skuteczność ludzkich przedsięwzięć w dużej mierze – w badaniach oceniono ją na 30 proc. – zależy od umiejętności komunikacyjnych. Wystarczy przejrzeć oferty szkoleniowe, by zorientować się, jak bardzo biznesmeni uświadomili sobie potrzeby kształtowania i doskonalenia swych umiejętności. Dzieje się tak u nas, i od dawna, bo od czasów Carnegiego w środowiskach amerykańskich menedżerów.
    Natomiast w Wielkiej Brytanii od kilku lat edukacyjną popularnością cieszą się treningi Petera Thomsona, znanego stratega rozwoju osobowości, a także przedsiębiorcy milionera. Jest on autorem kilkudziesięciu programów i wykładowcą treningowych seminariów.
    Thomson uświadamia uczestnikom swoich seminariów, w jaki sposób można strategicznie organizować procesy komunikacyjne, uczy skutecznego rozpoznawania mechanizmów komunikacyjnych, przekonuje, iż skuteczny menedżer to przede wszystkim kreator międzyludzkiej komunikacji w swojej firmie. Autor seminariów i treningów uświadamia ich uczestnikom skalę i możliwości stymulowania sytuacją komunikacyjną, prezentuje standardowe zachowania komunikacyjne i jednocześnie odsłaniając ich psycholingwistyczne tajniki, ujawnia rodzące się szanse dla nadawcy komunikatów wprowadzania założonych strategii komunikacyjnych.
    Jedną z tez Thomsona jest stwierdzenie, iż ludzie grupują informacje w „pliki”. Fakt ten powinien zatem skłaniać profesjonalnych w tej dziedzinie menedżerów do np. starannego przygotowywania różnorodnych sytuacji komunikacyjnych, mogących przybierać styl zarządzania przez komunikację. W miarę treningów stajemy się coraz bardziej świadomi tego, że, na przykład, kiedy przekazujemy innym informacje, mają oni większe szanse ich zapamiętania, jeśli – przed wprowadzeniem nowych danych – otworzymy odpowiednie „pliki” w ich umysłach.
    Czy kiedykolwiek zastanawiali się Państwo nad tym, że pewna frazeologia, aktywizując jedną półkulę mózgową, na przykład zwrot „Czy dobrze radzisz sobie z dodawaniem w pamięci?”, powoduje, iż można ignorować inne komunikaty, gdyż po pierwszym komunikacie mózg pracuje w trybie lewej półkuli.
    A zatem już to uproszczone tu z konieczności stwierdzenie uświadamia, iż procesami komunikacyjnymi można sterować. Kompetentny negocjator-profesjonalista potrafi stworzyć listę strategicznych pytań adresowanych do swoich negocjacyjnych partnerów. Wiedza ta jest równie ważna dla tych, którzy negocjują z terrorystami, jak i dla tych, którzy przygotowują scenariusze profesjonalnych negocjacji  handlowych. Dlatego zachęcamy do profesjonalnych treningów z komunikacji interpersonalnej. Warto!

(marzec 2001)

dodano: 2012-03-04 18:28:41