Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Trwają targi budowlane w Poznaniu

Nowe przepisy, założenia programu „Krajowego Zasobu Nieruchomości”, konkurencyjność polskich firm budowlanych na rynkach zagranicznych – to tylko niektóre z tematów, jakie przewijają się podczas II Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury oraz Dni Inżyniera Budownictwa, które rozpoczęły się już pierwszego dnia targów budowlanych BUDMA w Poznaniu (od 30 stycznia do 2 lutego).

Pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, Międzynarodowych Targów Kominkowych KOMINIKI oraz Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego INTERMASZ wizytę złożyli ministrowie Jerzy Kwieciński (Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju) oraz Andrzej Adamczyk (Ministerstwo Infrastruktury).

– Budma to największe targi budowlane w tej części Europy. Chcemy, żeby te targi korzystały z dobrej koniunktury. Wszystkim wystawcom życzymy superproduktów wykorzystujących polską myśl techniczną. Życzymy także tego, aby nie tylko kupowali gotowe technologie za granicą, ale wypracowywać własne, na bazie których będą ekspandowały w świat
– powiedział minister Jerzy Kwieciński.
 
Eksport siłą polskich firm
 
O tym, że polskie firmy, szczególnie w branży stolarki otworowej, doskonale radzą sobie na zagranicznych rynkach, nie trzeba nikogo przekonywać – w tej branży, tylko w 2016 roku poza granice naszego kraju wysłano produkty za kwotę 6,5 miliarda złotych! Podczas Forum poruszono kwestie potencjału eksportowego polskiego budownictwa, a także narzędzi go wspierających. Debatowano także o przyszłości branży budowlanej w odniesieniu do automatyzacji produkcji i eksportu, jako szansy na stały rozwój polskich firm budowlanych.

– Od zeszłego roku branża budowlana silnie ruszyła. W tej chwili mamy bum branży budowlanej – ta branża jest największym beneficjentem funduszy europejskich, bo grubo ponad 80 procent wszystkich środków jest przeznaczanych na inwestycje, które wymagają prac budowlanych. Chcielibyśmy, aby na bazie wzrostu gospodarczego, w którym inwestycje infrastrukturalne mają duży udział, korzystała branża budowlana – nie tylko na realizacji projektów, ale żeby także unowocześniła się, wprowadzała innowacje i nawiązała współpracę ze światem nauki – mówił minister Kwieciński.
 
Wszystkie drogi prowadzą do BIM…
 
W jaki sposób jak najwcześniej pozbyć się ewentualnych problemów wykonawczych projektu? Wystarczy skorzystać z nowej koncepcji zarządzania inwestycją na wszystkich jej etapach – od planowania projektu, aż po ostatnie etapy budowy. Z pomocą przyjdzie Building Information Modeling (BIM), czyli możliwość zbudowania trójwymiarowego obiektu w wirtualnej przestrzeni. Dzięki temu już na etapie projektowania mogą zniknąć problemy kolizji wykonawczych. To oczywiście w znaczący sposób wpływa na oszczędności zarówno czasu jak i ponoszonych kosztów. Tyle teoria, a jak wygląda to w praktyce? Na Forum zaprezentowano „od kuchni” cyfrową rewolucję w budownictwie, m.in. na przykładzie inwestycji w Szwecji.
 
Kondycja i kierunki zmian w zakresie kształcenia zawodowego dla budownictwa
 
Kształcenie nowej, dobrze przygotowanej kadry pracowniczej w branży budowlanej jest cywilizacyjnym wyzwaniem rozwoju gospodarczego Polski. Konieczne staje się opracowanie długofalowej strategii rozwoju szkolenia zawodowego dla budownictwa. Jak pokonać bariery braku renomy kształcenia zawodowego? Skąd pozyskać środki finansowania? Między innym na te pytania poznamy odpowiedź podczas targów BUDMA podczas czwartkowych prelekcji.

Źródło: MTP
 

dodano: 2018-02-01 06:23:41