Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Ustawa o REIT-ach, kołem zamachowym polskiej gospodarki

Rząd pracuje nad ustawą o REIT (Real Estate Investment Trust). Jej wdrożenie ma spopularyzować inwestycje w nieruchomości i udostępnić tę formę pomnażania kapitału mniej zamożnym inwestorom. Zgodnie z założeniami wicepremiera Mateusza Morawieckiego, REIT-y w polskim wydaniu mają działać jako Publiczne Fundusze Nieruchomości (PFN).

Zarząd Heritage Real Estate (HRE) jest zdania, że oczekiwana ustawa o REIT-ach, będzie silnym kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Ustawa ma szansę stać się też dla wielu Polaków, bardzo atrakcyjną formą długoterminowego oszczędzania. Prace nad ustawą, są obecnie na etapie konsultacji i analiz. HRE apeluje do uczestników prac nad ustawą o uważne wsłuchanie się w potrzeby rynku oraz firm działających w sektorze budownictwa mieszkaniowego.


Zdaniem Macieja Obronieckiego, zastępcy dyrektora departamentu rozwoju rynku finansowego 
w Ministerstwie Finansów (MF), który dziś wypowiedział się podczas III Konferencji „SRWN/REIT 
w praktyce”, że raczej nie ma szansy, by ustawa o REIT-ch weszła w życie od 1 stycznia 2018 r. REIT-y, zdaniem przedstawiciela MF, będą mogły być prowadzone tylko w formule mieszkaniowej.
      
– W Heritage Real Estate od samego początku uważnie przyglądamy się pracom nad wprowadzeniem ustawy o REIT. Jesteśmy przekonani, że dobrze przygotowana ustawa będzie jednym z kół zamachowych polskiego rynku nieruchomości. Wierzymy, że to właśnie mieszkania są najbezpieczniejszą klasą aktywów z całego rynku real estate, głównie poprzez dywersyfikację liczbową i geograficzną pojedynczych nieruchomości w koszyku jednego REIT-a. Liczymy na kolejne dobre wiadomości, szczególnie na odpowiednio wysoką minimalną skalę posiadanych aktywów przez REIT. Naszym zdaniem są tylko dwie drogi, czyli skokowe upowszechnienie się REIT między innymi jako forma długoterminowego oszczędzania (szczególnie emerytalnego) lub kompletna porażka projektu. Nie wyobrażam sobie, że projekt zaskoczy przeciętnie. W tym przypadku nie ma pośredniego rozwiązania, dlatego apelujemy o uważne wsłuchanie się w potrzeby – mówi Michał Cebula, Dyrektor Generalny Heritage Real Estate.

Projekt REIT-ów, systemu inwestowania w nieruchomości komercyjne, jakim mają być spółki typu REIT zostanie wprowadzony "po to, aby część z 800 mld złotych, które dziś leżą uśpione na depozytach bankowych osób fizycznych, przekierować na inwestycje mieszkaniowe" – tłumaczył niedawno prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.


Źródło: Heritage Real Estate – firma łączy na polskim rynku usługi konsultingu dla przedsiębiorców i wealth management dla klienta indywidualnego.


dodano: 2017-09-20 06:28:04