Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Zatrudnianie przez Internet


Z raportu Emplocity „Sztuczna inteligencja w rekrutacji pracowników” wynika, aż 72% przedstawicieli działów HR z Polski uważa, że dotarcie do kandydatów i pozyskanie ich aplikacji wymaga wdrożenia nowych technologii. Exact Systems podążył za tym trendem już rok temu i jest pierwszą firmą z branży motoryzacyjnej w Polsce, która rekrutuje i prowadzi szkolenia adaptacyjne całkowicie online.


Na pozytywną reakcję kandydatów nie trzeba było długo czekać – na platformie zarejestrowało się już niemal 16 tys. osób. Co więcej, w ciągu ostatnich 12 miesięcy połowę zatrudnionych kontrolerów jakości w Exact Systems stanowili kandydaci zrekrutowani przez Internet.Exact Systems to polska firma, która przeprowadza kontrole jakości w 12 krajach, m.in. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii i Chinach. W samej Polsce zasięg jej projektów obejmuje 13 województw i 95 miast. Każdego roku Exact Systems prowadzi kilka tysięcy naborów do pracy na stanowisko kontrolera jakości. Taka skala działalności wymaga nowoczesnych technik rekrutacyjnych oraz zastąpienia tradycyjnych metod szkolenia wydajniejszym i przystosowanym do współczesnych wymogów e-learningiem.

– Osoby rozpoczynające obecnie swoją karierę zawodową to przedstawiciele pokolenia Millenialsów (urodzonych między 1983 a 2001 rokiem). Dorastali wśród rozwijających się technologii i preferują życie online – tak uczą się, spędzają czas wolny czy utrzymują znajomości. Nie dziwi więc, że także do życia zawodowego wolą włączać się online. Dlatego rok temu uruchomiliśmy naszą platformę, która spotkała się ze sporym zainteresowaniem kandydatów. W najbliższej przyszłości platforma zostanie uruchomiona także w spółkach zagranicznych wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Exact Systems. Docelowo chcemy, aby wszystkie nasze procesy rekrutacyjne i szkoleniowe były całkowicie zautomatyzowane i odbywały się poprzez platformę – powiedział Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems SA.

Kandydaci polubili internetową rekrutację

Exact Systems jest przykładem firmy, która wyszła naprzeciw oczekiwaniom zmieniającego się rynku pracy. We wrześniu 2016 r. firma uruchomiła swoją platformę rekrutacyjną, która została bardzo dobrze przyjęta przez kandydatów. Świadczy o tym liczba niemal 16 tys. osób, które zarejestrowały się na niej w ciągu zaledwie roku. Dodatkowo, ponad 6 tys. kontrolerów jakości ukończyło szkolenie adaptacyjne poprzez platformę. Rzeczywistym efektem działania platformy jest fakt, iż blisko połowę kontrolerów jakości, z którymi Exact Systems podjął współpracę w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce, stanowili kandydaci zarejestrowani przez platformę e-learningową.

Platforma rekrutacyjna …

Po pierwsze, platforma e-learningowa Exact Systems to narzędzie on-line umożliwiające realizację procesu rekrutacji na stanowisko kontroler jakości bez konieczności fizycznej obecności w biurze rekrutacyjnym. Kandydat przechodzi przez kolejne etapy rekrutacji nie wychodząc z domu i oszczędzając swój czas. Proces naboru składa się z czterech etapów. Pierwszy to założenie konta przez użytkownika, drugi to testy rekrutacyjne, które mają na celu weryfikację kompetencji pożądanych na stanowisku kontrolera jakości takich jak dokładność, sumienność, postępowanie zgodnie z instrukcją i procedurami, dobry wzrok, powtarzalność podejmowanych decyzji. Po pozytywnym zakończeniu dwóch pierwszych etapów kandydat do pracy zostanie poproszony o uzupełnienie danych wymaganych do nawiązania współpracy z Exact Systems. Ostatni element stanowią szkolenia adaptacyjne, których ukończenie jest niezbędnym warunkiem dla nawiązania współpracy z Exact Systems. Realizacja tego szkolenia kończy proces rekrutacji on-line.

… i szkoleniowa

Platforma Exact Systems nie tylko usprawnia proces pozyskania odpowiednich osób do pracy, ale umożliwia firmie pozostanie w stałym kontakcie z każdym kontrolerem jakości. Dzięki temu Exact Systems jest w stanie na bieżąco poprzez testy monitorować poziom kompetencji jak również aktywnie wpływać na podnoszenie kwalifikacji naszego zespołu. Poprzez platformę kontrolerom jakości oferowane są dopasowane szkolenia i kursy.

– Młodzi ludzie mają świadomość, że nauka i zdobywanie nowych umiejętności nie tylko zwiększają szanse na rynku pracy, ale też bardzo korzystnie wpływa na jakość ich życia. Tym bardziej, że w zdobyciu praktycznych umiejętności często nie pomagają im szkoły średnie czy uczelnie. Podjęcie zatrudnienia podczas studiów to dla wielu również rozpoczęcie zawodowej przygody w branży, z którą chcieliby związać się w przyszłości. Przykładowo praca w zakładzie motoryzacyjnym, w którym Exact Systems dokonuje kontroli jakości produkowanych komponentów, bardzo często stanowi pierwszy szczebel drabiny kariery w motobranży. Zaczynając od kontrolera jakości części samochodowych, student uzyskuje szansę zaprezentowania własnej osoby potencjalnemu pracodawcy, np. producentowi samochodów osobowych – mówi Jacek Opala z Exact Systems SA.

Źródło: Exact Systems SA. Opis (filmik animacyjny) specyfiki pracy na stanowisku kontroler jakości oraz platformy e-learningowej znajduje się pod adresem: http://www.exactsystems.pl/rekrutacja-on-line.php.


dodano: 2017-09-29 07:22:45