Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
dPLN odpowiedzią na globalną krypto-rewolucję?

Tak, jak koniec lat 90. XX wieku oraz początek lat dwutysięcznych wywołał na giełdach całego świata euforię związaną z firmami technologicznymi (tzw. dot-com boom), tak w ciągu ostatniego roku jesteśmy uczestnikami rewolucyjnych zmian w systemach rozliczeniowych, opartych na kryptowalutach i technologii blockchain. Po spektakularnym sukcesie bitcoina – okupionym równie efektownymi, choć znaczącymi spadkami – koncept stworzenia i wdrożenia polskiej waluty cyfrowej był tylko kwestią czasu – pisze Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI.

Zanim jednak Digitl PLN (dPLN) potencjalnie zrewolucjonizuje polski rynek finansowy, konieczne jest wykluczenie ryzyka wynikającego z braku nadzoru nad przepływem waluty cyfrowej. Aktualnie – mimo, że na rynek trafiają kolejne kryptowaluty – brakuje regulacji zapewniających bezpieczeństwo obrotów tego typu instrumentami, a przede wszystkim właściwej instytucji, która zapewni nadzór nad obiegiem cyfrowego ‘pieniądza’. To stawia dPLN w niełatwej sytuacji, ale jednocześnie – co widać na przykładzie chociażby bitcoina – nie uniemożliwia spopularyzowania dPLN w sposób pozwalający na jego powszechne wykorzystanie w przyszłości.

Czy powstanie kryptozłotego będzie miało wpływ na wycenę złotówki? W dłużej perspektywie na pewno tak, gdyż znaczenie tradycyjnej waluty narodowej będzie równocześnie maleć. Oczywiście pod warunkiem, że wprowadzenie nowego systemu rozliczeniowego okaże się rynkowym sukcesem.

Co ważne – od wielu lat słyszymy również o planach wprowadzenia do powszechnego użytku tzw. SDR, czyli wspólnej, międzynarodowej jednostki walutowej. Być może – choć byłoby to niezwykle przewrotne – to właśnie jej początek, który będzie bazował na systemie wykorzystywanym obecnie do obrotu kryptowalutami, najbardziej znacząco wpłynie na globalny rynek finansowy, zastępując wszystkie dotychczasowe, jak też nowo powstające waluty cyfrowe.



Źródło: Grupa AFORTI. Treści przedstawione w niniejszym komentarzu eksperckim są prywatnymi opiniami nadawcy i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej wiadomości, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych.


dodano: 2018-01-19 05:47:55